Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
17.05.2023 aktualizacja 17.05.2023

Wojskowa Akademia Techniczna rozszerza współpracę z IBM

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wojskowa Akademia Techniczna podpisała porozumienie o współpracy z firmą IBM. Dokument rozszerza współpracę w zakresie badań naukowych oraz stanowi przepustkę do rozwoju programów edukacyjnych WAT - poinformowała w środę uczelnia.

Jak zaznacza WAT w komunikacie dla mediów, nowo podpisany dokument umożliwia m.in. dostęp do kursów doskonalących umiejętności STEM (science, technology, engineering, mathematics – nauka, technologia, inżynieria, matematyka, traktowane jako jedna całość - PAP) i podnoszących kompetencje w tym zakresie.

"Porozumienie otwiera również WAT nowe możliwości uczestniczenia w globalnych programach edukacyjnych IBM, a zwłaszcza w IBM SkillsBuild w celu wymiany doświadczeń w zakresie najnowocześniejszych technologii, takich jak chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, analiza danych, design thinking czy komputery kwantowe" - czytamy w komunikacie.

"Cieszymy się z podpisania umowy, rozszerzającej współpracę z firmą IBM, partnerem, który ma bogate doświadczenie badawcze i praktyczne, między innymi w obszarze sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, big data, chmur obliczeniowych, w tym technologii komputera kwantowego. Liczymy, że te działania w ramach programu IBM SkillsBuild będą się dalej rozwijać, a nasi studenci zyskają jeszcze większy dostęp do wyjątkowego środowiska naukowego" – powiedział cytowany w komunikacie gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

Jednym z elementów współpracy ma być również udział ekspertów IBM w roli doradców, dzielących się praktycznymi wskazówkami w zakresie modyfikacji i aktualizacji wybranych programów kształcenia. Wśród korzyści dla studentów uczelni jest otrzymywanie cyfrowych certyfikatów, potwierdzających zdobycie konkretnych umiejętności w danym obszarze tematycznym - zwraca uwagę WAT.

"Wojskowa Akademia Techniczna intensywnie rozwija swoją infrastrukturę informatyczną i stawia na kierunki łączące wiedzę teoretyczną z praktycznym zastosowaniem nowych technologii, między innymi związanymi z cyberbezpieczeństwem oraz obronnością, gdyż cieszą się one coraz większą popularnością wśród przyszłych studentów" - podkreślono w informacji prasowej.

Podpisana właśnie umowa poszerza wcześniejszą współpracę, która w ubiegłych latach opierała się na udostępnianiu WAT nowoczesnego oprogramowania IBM do celów edukacyjnych. (PAP)

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024