Nie żyje prof. Włodzimierz Siwiński - wybitny ekonomista, rektor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1993-1999 - poinformowała uczelnia.
Prof. Włodzimierz Siwiński (ur. 1939) funkcję rektora sprawował przez dwie kadencje, podczas których rozpoczęto budowę i oddano do użytku budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie - podkreślono w notce na stronie internetowej UW.
W 1961 roku uzyskał magisterium na Uniwersytecie Warszawskim i rozpoczął pracę naukową u boku tak wybitnych profesorów jak: Oskar Lange, Czesław Bobrowski, Witold Kula i Edward Lipiński. Siedem lat później uzyskał na UW tytuł doktora nauk ekonomicznych. W 1970 roku ukończył podyplomowe studia europejskie na Uniwersytecie Amsterdamskim, a w 1976 roku uzyskał habilitację na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1978 roku wyjechał na staż do Stanów Zjednoczonych (Kent State University), a po powrocie w latach 1979-1981 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. W 1981 roku został dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. W 1984 roku ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych (Indiana University), gdzie w 1985 roku – wspólnie z Romualdem Kudlińskim – wydał „Szkice o gospodarce światowej”.
Od 1987 roku był profesorem tytularnym, od 1992 roku profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych. W 1987 roku został prorektorem UW i funkcję tę sprawował aż do wyboru na rektora w 1993 roku. Rektorem był przez dwie kadencje, podczas których rozpoczęto budowę i oddano do użytku budynek Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej.
Pracował też w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998), austriacki Krzyż Honorowy za Naukę i Sztukę I Klasy, francuski Order Palm Akademickich, a także doktorat honoris causa Uniwersytetu Nowojorskiego (1999).(PAP)
bar/ dki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.