Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2023
PL EN
12.05.2023 aktualizacja 12.05.2023

David Grinspoon i jego wykład o poszukiwaniach życia w kosmosie - w maju na Copernicus Festival

fot. Mat. pras. fot. Mat. pras.

Poszukując śladów pozaziemskiego życia, należy się przyglądać miejscom, gdzie dzieje się coś chemicznie albo fizycznie ciekawego - mówi astrofizyk David Grinspoon. Jego wykładu można będzie posłuchać podczas Copernicus Festival 2023: Kosmos! w Krakowie.

Naukowcy od lat poszukują śladów pozaziemskiego życia. Problem w tym, że nasze rozumienie tego, czym właściwie mogłoby ono być, nieustannie się zmienia. Przez długi czas szukaliśmy planet podobnych do naszej, ale - zdaniem amerykańskiego astrobiologa Davida Grinspoona - być może niepotrzebnie ograniczamy nasze pole widzenia. „Koledzy z innych dyscyplin naukowych często mają mnie za heretyka, ale ja nie wykluczam żadnych opcji. W biologii, geologii czy astronomii za mojego życia obalono wystarczająco dużo rzekomo niepodważalnych założeń, żeby nauczyć się pokory" - mówił podczas jednego z wykładów.

Zdaniem Grinspoona należy przyglądać się wszystkim tym miejscom, gdzie dzieje się coś chemicznie albo fizycznie ciekawego: "Każda przestrzeń, w której następują przepływy energii, kształtujące materię, jest potencjalnym habitatem, zwłaszcza że wiele z tych procesów dopiero zaczynamy rozumieć" - mówi naukowiec, cytowany w materiale prasowym, przysłanym przez organizatorów Copernicus Festival 2023. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, poświęconej zagadnieniom kosmosu, Grinspoon wygłosi wykład główny, zatytułowany "Solaris na Ziemi? O możliwości istnienia inteligencji na poziomie planet" (w piątek 26 maja).

Festiwal trwa od 23 do 28 maja w Krakowie, będzie też transmitowany online. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych.

Planetologia porównawcza, którą zajmuje się gość tegorocznego Copernicus Festival, to stosunkowo młoda gałąź nauki. Jeszcze do niedawna istnienie planet poza naszym Układem Słonecznym było dyskusyjne. Dziś znamy ich już ponad pięć tysięcy, a liczba ta rośnie z tygodnia na tydzień. Co więcej, nie tylko wiemy o ich istnieniu, ale potrafimy coraz dokładnie badać ich wielkość, budowę i skład atmosferyczny. „A to dopiero początek przygody, bo ciągle powstają nowe generacje instrumentów, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć więcej” - dodaje Grinspoon.

Badając inne planety, uczymy się także nowych rzeczy o Ziemi. Niektóre procesy astrofizyczne są, przynajmniej tak jak je rozumiemy dziś, uniwersalne dla całego wszechświata. Inne, jak na przykład kształtowanie się planet, są wypadkową niezliczonej ilości zmiennych. Do której grupy przyporządkować należy powstanie życia? Oto jedna z największych zagadek Kosmosu.

David Grinspoon (1959) jest amerykańskim astrobiologiem, członkiem Planetary Science Institute w Arizonie. Współpracuje zarówno z NASA, jak i Europejską Agencją Kosmiczną. W 2006 otrzymał Carl Sagan Medal, a asteroida numer 22410 nosi jego imię. Jest autorem wielu książek popularyzujących naukę, ostatnia to „Chasing New Horizons: Inside the Epic First Mission to Pluto” (2018). Jest członkiem zespołu przygotowującego misję DAVINCI (2029), której celem będzie zbadanie atmosfery Wenus.

Nauka w Polsce

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023