W maju Copernicus Festival 2023: Kosmos!

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nad tym, jak wyglądają granice Kosmosu i jakie jestmiejsce człowieka we Wszechświecie, zastanawiać się będą znani naukowcy z Polski i zagranicy podczas Copernicus Festival 2023: Kosmos! W wydarzeniach będzie można wziąć udział między 23 a 28 maja w Krakowie, ale i online.

W programie znajdują się wykłady gości z zagranicy i z Polski, pokazy filmów, warsztaty z obserwacji nieba, polemiki dotyczące największych rewolucji astrofizyki czy wystawy pokazujące m.in. historię polskich odkryć kosmologicznych.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą bezpłatnie w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Świętego Wawrzyńca 15 w Krakowie, dostępne będą również transmisje na youtube.com/Copernicus.

Wśród gości festiwalu jest Bernard Carr - ekspert od problemów wczesnego wszechświata, ciemnej materii i ogólnej teorii względność. Zaproszony jest również Arie W. Kruglanski, psycholog społeczny, który rozwinął teorię kognitywnego zamknięcia, tłumaczącą, jak przyswajamy sobie wiedzę w sytuacjach dwuznacznych bądź zagmatwanych (i jakie są tego konsekwencje). W programie jest też wystąpienie Davida Grinspoona, astrobiologa, który zajmuje się planetologią porównawczą i poszukiwaniem obiektów kosmicznych podobnych do Ziemi. Zaproszono również Katrin Amunts, neurobiolożkę, autorkę koncepcji nazywanej „Teorią Wielkiego Mózgu”. Pracuje ona nad stworzeniem trójwymiarowego atlasu, odwzorowującego struktury naszego najbardziej złożonego organu.

"Coraz częściej wśród naukowców pojawiają się pytania: czy nasze współczesne rozumienie kosmosu jest właściwe? Czy kosmos w jakiejś postaci istniał przed Wielkim Wybuchem? A może „nasz kosmos” jest tylko jednym z wielu wszechświatów? Czy nauka, która przy pomocy matematyczno-empirycznej metody bada kosmos w każdej możliwej skali, może w ogóle na takie pytania odpowiedzieć? Czy czeka nas jeszcze jakaś inna rewolucja naukowa, która po raz kolejny sprawi, że człowiek zacznie rozumieć kosmos zupełnie inaczej niż robili to jego przodkowie?Na te i inne pytania odpowiedzą goście tegorocznej edycji Copernicus Festival" - zapowiadają festiwal organizatorzy (Copernicus Center, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Tygodnik Powszechny oraz Uniwersytet Jagielloński)

Szczegóły na stronie festiwalu https://copernicusfestival.com/

Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook

    Prof. Koziołek: podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska

  • Na zdjęciu Tomasz Miller. Fot. archiwum własne.

    W prostych słowach o hermetycznych zagadnieniach matematyki - Tomasz Miller

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera