Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
10.05.2023 aktualizacja 10.05.2023

Zmarł dr Tadeusz Zaleski - inicjator Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Zmarł dr Tadeusz Zaleski - inicjator Bałtyckiego Festiwalu Nauki, były rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego - poinformowała w środę uczelnia.

Jak podał UG, dr Tadeusz Zaleski (ur. 1953 r.) był m.in. dyrektorem Departamentu Promocji i Informacji KBN, rzecznikiem prasowym Komitetu, twórcą i pierwszym redaktorem "Gazety Uniwersyteckiej"; pełnił funkcję rzecznika prasowego UG i był inicjatorem Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Działał również jako pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Za swoją działalność w 2009 r. wyróżniony został nagrodą "Popularyzator nauki" serwisu PAP Nauka w Polsce.

"Społeczeństwo jak czegoś nie rozumie, to się tego boi! I nie ma społecznego przyzwolenia na przyznanie znaczniejszych środków finansowych na badania naukowe. A więc trzeba objaśniać, przybliżać, tłumaczyć..." - mówił dr Zaleski serwisowi Nauka w Polsce przed przyznaniem nagrody.

15.12.2009. Członek zarządu PAP Ada Kostrz-Kostecka (C), podsekretarz stanu w MEN Jerzy Szwed (P), laureat Tadeusz Zaleski z Uniwersytetu Gdańskiego (L) podczas wręczenia nagród V edycji konkursu dla naukowców i dziennikarzy "Popularyzator Nauki 2009" 15 bm. w Warszawie. Konkurs zorganizował Serwis Nauka w Polsce PAP. PAP/Jacek Turczyk
15.12.2009. Członek zarządu PAP Ada Kostrz-Kostecka (C), podsekretarz stanu w MEN Jerzy Szwed (P), laureat Tadeusz Zaleski z Uniwersytetu Gdańskiego (L) podczas wręczenia nagród V edycji konkursu dla naukowców i dziennikarzy "Popularyzator Nauki 2009" w Warszawie. Konkurs zorganizował Serwis Nauka w Polsce PAP. PAP/Jacek Turczyk

Jako fizyk doświadczalny zawsze miał satysfakcję z dzielenia się zdobytą wiedzą. Kiedy w 1991 roku otrzymał propozycję zbudowania pierwszego w Polsce Ośrodka Informacji i Promocji, było dlań oczywiste, że jednym z jego działań musi być promocja badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim.

W ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki był twórcą m.in. Kawiarni Naukowej, do której starał się zapraszać prelegentów z żyłką popularyzatora. "W każdej dyscyplinie można znaleźć ciekawe tematy. Z doświadczenia wiem, że mogę oczekiwać większej frekwencji, gdy temat jest z zakresu medycyny lub fizyki. Istotną rolę zawsze odgrywa dobre sformułowanie tematu spotkania" - relacjonował.

Już w 1991 r. dr Zaleski organizował uczelniany Ośrodek Informacji i Promocji. Specjalizował się też w organizacji Targów Edukacyjnych "Zostań Żakiem" oraz stron internetowych poświęconych edukacji, np. "Przeglądu EUREKA" - Serwisu Informacji Naukowo-Technicznych popularyzujących wyniki prac naukowych.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 15 maja, w Sopocie. (PAP)

Nauka w Polsce

bar/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023