ONZ/ Raport: gruźlica zabija 4,4 tys. ludzi dziennie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Gruźlica zabija dziennie 4,4 tys. ludzi, w tym 700 dzieci, a konflikty zbrojne w Sudanie i Ukrainie grożą pogorszeniem sytuacji - twierdzi dr Lucica Ditiu, dyrektor programu "Stop TB Partnership", która przedstawiła w poniedziałek raport w nowojorskiej siedzibie ONZ.

Zdaniem Ditiu trwające wojny, obecnie przede wszystkim w Sudanie i Ukrainie, mają fatalny wpływ na leczenie i diagnostykę nowych przypadków gruźlicy. Sytuację pogorszyła także pandemia Covid-19.

Ekspertka wskazała, że efektem długotrwałych konfliktów zbrojnych jest zapaść systemów ochrony zdrowia, co oznacza, że osoby zakażone i chore "siedzą na tykającej bombie".

"Od czasu pandemii spotykamy dramatyczne przypadki, jakie wcześniej widzieliśmy tylko na filmach, gdzie skrajnie osłabieni ludzie plują krwią" - powiedziała Ditiu.

Według ekspertów w Sudanie na gruźlicę choruje ponad 18 tysięcy osób, w Ukrainie - ponad 34 tysiące. Najwięcej przypadków na świecie notują Indie - szacuje się ich liczbę na 2 miliony. Dwie trzecie przypadków gruźlicy ma miejsce w zaledwie ośmiu krajach. Poza Indiami najbardziej dotknięte są Indonezja i Chiny.

Celem zarządzanego przez ONZ programu "Stop TB Partnership" jest uwolnienie świata od gruźlicy. (PAP)

os/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Obudziła się odległa supermasywna czarna dziura

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ BBC: żyjące na wolności szympansy wyszukują lecznicze rośliny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera