Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
08.05.2023 aktualizacja 08.05.2023

Prostota umożliwiła ssakom sukces ewolucyjny

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prostota w budowie czaszki mogła okazać się pomocna w sukcesie ewolucyjnym ssaków – informują naukowcy na łamach pisma „Communications Biology”.

Przodkom dzisiejszych ssaków udało się odnieść sukces ewolucyjny, w wyniku którego ssaki stały się jedną z dominujących grup zwierząt na naszej planecie. Zdaniem naukowców jedną z przyczyn mogła być prostota w budowie kości czaszki.

U wielu kręgowców, takich jak ryby czy gady, czaszka, żuchwa i kręgosłup zbudowane są z dużej liczby kości. Podobnie było w przypadku najwcześniejszych przodków dzisiejszych ssaków, które żyły ok. 300 mln lat temu.

W trakcie ewolucji, ok. 150-100 mln lat temu, liczba kości czaszki zmniejszyła się u wczesnych ssaków – dowodzą naukowcy z międzynarodowego zespołu. Tym samym w obrębie czaszki zmieniły się punkty nacisku na kości, np. podczas żucia pokarmu.

Na podstawie symulacji komputerowych naukowcy modelowali, jak zmieniały się siły nacisku w zależności od budowy czaszki. Ich zdaniem, uproszczenie w budowie czaszki ssaków wiązało się z tym, że odciążony został obszar puszki mózgowej, tym samym otwierając możliwość rozwoju większego mózgu.

Dotychczas przez wiele lat w nauce panował pogląd, że redukcja liczby kości w czaszce ssaków związana była z inną korzyścią ewolucyjną, a mianowicie ze zwiększeniem siły nacisku szczęk.

„Zmniejszenie liczby kości doprowadziło do redystrybucji sił nacisku w czaszce wczesnych ssaków” - opisuje główny autor, Stephan Lautenschlager z University of Birmingham (W. Brytania).

Jak dodaje, nacisk przesunął się z tej części czaszki, która zawiera mózg, do obszarów skrajnych, co z kolei mogło sprzyjać rozwojowi większego mózgu w trakcie ewolucji ssaków.

Więcej informacji w artykule źródłowym (https://www.nature.com/articles/s42003-023-04742-0). (PAP)

krx/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023