Prehistoryczne małpy mogły się wyprostować, sięgając po liście

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prehistoryczne małpy człekokształtne mogły wykształcić w toku ewolucji pozycję wyprostowaną jako przystosowanie związane z sięganiem po liście – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Dawno temu antropolodzy uznali, że nasi prehistoryczni przodkowie wykształcili w toku ewolucji postawę wyprostowaną jako przystosowanie związane z sięganiem w lesie po owoce.

Najnowsze badania przeczą tej tezie. Zdaniem naukowców z University of Michigan (USA) i zespołu ta przemiana odbyła się na otwartych obszarach, rzadko porośniętych drzewami, a wiązała się raczej z sięganiem po liście.

Wyniki badań rzucają nowe światło na początki małp człekokształtnych, a zarazem dowodzą, że krajobraz poprzetykanej drzewami równiny trawiastej pojawił się dużo wcześniej – 21 mln lat temu, nie zaś 7-10 mln lat temu.

Przedmiotem badań były skamieniałości prehistorycznej małpy człekokształtnej o nazwie Morotopithecus, która żyła 21 mln lat temu na obszarze z rzadka porośniętym drzewami. Zdaniem naukowców Morotopithecus żywił się liśćmi, które zrywał z wysokich koron drzew.

Dodatkową wskazówką dla naukowców były zęby trzonowe Morotopithecusa, przystosowane do ścierania włóknistych pokarmów, takich jak liście.

Więcej informacji w artykułach źródłowych tutaj i tu. (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera