Na piórach dinozaurów żerowały owady

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Owady, podobne do dzisiejszych skórnikowatych, żerowały na piórach dinozaurów – dowodzą naukowcy na podstawie badań skamieniałości w bursztynach. Wyniki badań prezentują na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Skamieniałości w bursztynach z San Just w Hiszpanii są świadectwem, że owady żerowały na piórach dinozaurów już 105 mln lat temu. Owady prawdopodobnie żywiły się resztkami piór, nie żerowały więc na skórze dinozaurów.

W bursztynie widoczne są pancerzyki zrzucone przez larwy niewielkich żuków, ciasno otoczone przez fragmenty piór dinozaurów z grupy teropodów. Nie mogą to być pióra ptasie, ponieważ ptaki pojawią się dopiero 30 mln lat później. To bardzo rzadkie świadectwo współistnienia owadów i kręgowców z tak odległych czasów.

Wylinki larw prehistorycznych owadów przypominają wylinki dzisiejszych skórnikowatych, które dzisiaj są plagą kolekcji muzealnych. W środowisku naturalnych odgrywają jednak ważną rolę, rozkładając materię organiczną. Zamieszkują ptasie gniazda i nory ssaków, gdzie żerują na piórach, sierści czy naskórku.

Larwy, których resztki odkryto w bursztynie, musiały zamieszkiwać podobne miejsce. Znajdowało się ono w pobliżu drzewa wytwarzającego żywicę, która w pewnym momencie na nie spadła i uwięziła na miliony lat.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera