Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
04.05.2023 aktualizacja 04.05.2023

Struktury mózgu odpowiedzialne za poruszanie liczą miliony lat

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

U ślimaków morskich i ssaków można odnaleźć podobieństwo w tych częściach układu nerwowego, które odpowiadają za poruszanie się. Oznacza to, że pojawiły się one, zanim wyewoluował szkielet – informują naukowcy na łamach „Journal of Neuroscience”.

Setki mln lat przed pojawieniem się zwierząt z segmentowym ciałem i wyewoluowaniem szkieletów, w wodach dominowały mięczaki. Najnowsze badania dowodzą, że istnieje podobieństwo między obwodami mózgu mięczaków, odpowiadającymi za poruszanie się, a strukturami mózgu u wyższych zwierząt.

Zamiast wykształcić zupełnie nowe obwody mózgowe, które zawiadywałyby poruszaniem się, takie zwierzęta jak owady, skorupiaki, a nawet kręgowce, w tym również ssaki, zaadaptowały istniejące już struktury.

Jak opisuje kierownik badań, Rhanor Gillette z University of Illinois Urbana-Champaign (USA), u ślimaków morskich (Pleurobranchea californica) jest to niewielka sieć neuronów, zwana klastrem A, w której dotąd zidentyfikowano 23 neurony. Zdaniem naukowców ślimaki Pleurobranchea californica pod wieloma względami przypominają wspólnego przodka mięczaków i wyższych zwierząt.

Podobny mechanizm kontroli poruszania się u ssaków naukowcy zaobserwowali w tzw. tworze siatkowatym w mózgu. Odpowiada ona za przesyłanie impulsów dotyczących ruchu do rdzenia kręgowego i mięśni.

Zarówno u ślimaków, jak i u ssaków ważną rolę w kontrolowaniu poruszania się odgrywa neuroprzekaźnik serotonina i neurony, które ją wytwarzają. U ślimaków morskich chodzi o poruszanie się związane z podążaniem za czymś lub unikaniem.

Więcej tu.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024