Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
26.04.2023 aktualizacja 26.04.2023

Prof. Krzysztof Kulpa z Medalem von Kármána

Źródło: pw.edu.pl Źródło: pw.edu.pl

Badacz technologii radarowych prof. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej otrzymał Medal Theodore’a von Kármána. Nagroda przyznawana jest przez NATO Science and Technology Board (STB).

O przyznaniu nagrody poinformowano w komunikacie na stronie PW.

Medal von Kármána przyznawany jest za całokształt zaangażowania w międzynarodową współpracę naukowo-techniczną w NATO oraz za wkład w działania NATO Science and Technology Organization. To najważniejsza tego typu nagroda w dziedzinie obronności w krajach NATO. Jest przyznawana od 1972 r. i dotychczas uhonorowano nią 53 osoby. Prof. Kulpa jest pierwszym laureatem z Polski.

Prof. Krzysztof Kulpa na co dzień kieruje Pracownią Technik Radiolokacyjnych. Specjalizuje się w obszarze przetwarzania sygnałów za pomocą technik cyfrowych, w szczególności sygnałów radarowych.

Naukowiec opublikował ponad 500 artykułów na temat technologii radarowej, w tym ponad 100 dotyczących radarów pasywnych. Intensywnie współpracował z ekspertami wojskowymi w celu zintegrowania radarów pasywnych z sieciami dowodzenia i kontroli oraz zastosowania ich na współczesnym polu walki.

Od 1999 r. pracował w NATO Science and Technology Organization (STO), gdzie kierował kilkoma grupami badawczymi i seriami wykładów, głównie w Panelu Sensors and Electronics Technology (SET). Czterokrotnie zdobył nagrodę SET Panel Excellence Award.

Prof. Krzysztof Kulpa jest laureatem wielu nagród Rektora Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia dydaktyczne, naukowe i organizacyjne. Otrzymał Medal Komisji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi i Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023