Uczelnie i instytucje

Oświęcim/ Otwarto trzeci budynek Małopolskiej Uczelni Państwowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trzeci budynek Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu został oficjalnie otwarty. Znajduje się on - jak dwa pozostałe - nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn. Teraz mieszczą się tu m.in. sale i aula, a wkrótce też biblioteka.

Rektor dr Sonia Grychtoł, podczas uroczystości otwarcia zwróciła uwagę, że „uczelnia znajduje się w wyjątkowym miejscu”. „To jedyna nie tylko w Polsce, ale i na świecie uczelnia mieszcząca się w budynkach będących świadkami tak mrocznego rozdziału historii; w budynkach, które służyły jako zaplecze największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau” - przypomniała rektor, cytowana w komunikacie starostwa w Oświęcimiu.

Sonia Grychtoł podkreśliła, że budynek Collegium Inventorum to inwestycja kluczowa nie tylko dla dotychczasowych kierunków, lecz także nowo uruchamianych, których celem jest kształcenie praktyczne i przygotowanie ich absolwentów do wyzwań współczesnego rynku pracy.

Starostwo podało, że w Collegium Inventorum znalazło lokalizację centrum inżynieryjne dla kierunków: informatyka, mechatronika, zarządzanie inżynierią produkcji oraz energetyka. To także siedziba nowego centrum medycznego dla pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i dietetyki. „W budynku mieści się obszerna aula konferencyjna, sale wykładowe i seminaryjne, ale także pokoje gościnne. Miejsce znajdzie tu nowoczesna biblioteka akademicka wraz z czytelnią” – głosi komunikat starostwa.

Rektor dodała, że łączny koszt modernizacji obiektu wraz z zabytkową bocznicą kolejową w jego pobliżu wyniósł 50 mln zł.

Budynek jest największym spośród trzech w kompleksie uczelnianym. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. mkw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty i niszczał. Po adaptacji studenci zaczęli z niego korzystać od początku drugiego semestru.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera