Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
13.04.2023 aktualizacja 13.04.2023

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 14-19 maja

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Piknik rodzinny, pokazy szycia chirurgicznego, eksperymenty chemiczne, koncerty muzyki poważnej, przedstawienia, wykłady czy zajęcia sportowe - znalazły się wśród kilkuset wydarzeń XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 14-19 maja.

Koordynatorem tej edycji festiwalu jest Politechnika Białostocka (PB). Imprezę współorganizuje 12 uczelni wyższych z całego regionu: z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Hasłem tegorocznej edycji jest "Nauka to więcej niż wiedza" - poinformowano w środę na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano szczegóły majowego festiwalu.

Imprezę rozpocznie 14 maja piknik rodzinny nauki i sztuki na stadionie miejskim w Białymstoku, gdzie będzie można zapoznać się z ofertą wszystkich uczelni w regionie, a także uczestniczyć w przygotowanych przez nie atrakcjach.

Będzie można m.in. poznać ciekawostki ze świata nauki, badania medyczne czy zajęcia sportowe - mówił prorektor ds. nauki PB prof. Marek Krętowski. Dodał, że uczelnie przygotowały też atrakcje dla najmłodszych - związane z nauką, jak i aktywnością na świeżym powietrzu.

Obecny na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że miasto chętnie wspiera takie inicjatywy, które zachęcają do studiowania i związania swojej przyszłości właśnie z Białymstokiem.

W kolejne dni Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki będzie odbywał się na poszczególnych uczelniach, które otworzą dla zainteresowanych swoje sale wykładowe, laboratoria i warsztaty.

Prof. Krętowski mówił, że na Politechnice przygotowano ok. 40 różnorodnych wydarzeń, których celem jest - jak dodał - wspólne poznawanie ciekawostek ze świata nauki. "Wszystkim zainteresowanym zaprezentujemy, czym pasjonują się nasi studenci, nad czym pracują nasi naukowcy, co sprawia, że świat nauki jest tak interesujący" - zachęcał prorektor.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) przygotował natomiast szereg wydarzeń dotyczących tajemnic medycyny. Jak mówił prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko, wydarzenia będą odbywały się zarówno na dziedzińcu Pałacu Branickich, gdzie swoją siedzibę ma uczelnia, a także w laboratoriach. Przygotowano pokazy związane m.in. z chirurgią, fizjoterapią, kosmetologią, emisją głosu, natomiast w laboratoriach będzie można dowiedzieć się, jak powstają leki.

Ponad 140 różnorodnych wydarzeń przygotował Uniwersytet w Białymstoku. Jak mówiła prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka, oferta jest bogata i odzwierciedla 20 dyscyplin, w których uczelnia prowadzi badania naukowe. Będą wystawy, wykłady i spotkania z twórcami, pokazy chemiczne, biologiczne i fizyczne; swoją ofertę przygotowało też uniwersyteckie planetarium i obserwatorium.

Natomiast propozycje muzyczne przygotował Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, filia w Białymstoku. Będzie można posłuchać koncertów: orkiestry kameralnej, chórów a także big bandu.

Wydarzenia w ramach XIX Festiwalu Nauki i Sztuki potrwają do 19 maja. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do odwiedzania strony: www.podlaskifestiwal.pl, gdzie można zapoznać się z całym tegorocznym programem, a także zapisać się na poszczególne wydarzenia.(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023