Podkarpackie/ Naukowcy opracowali program do dynamicznej wyceny nieruchomości

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu na Podkarpaciu opracowali prototyp oprogramowania, które pozwala na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów.

Projekt naukowców z Jarosławia otrzymał ponad 166 tys. zł dofinansowania w ramach trzeciego naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI) z Rzeszowa.

Jak poinformowała Martyna Borczyk z PCI, w ostatnich latach wiele samorządów uzyskuje dochody z tytułu najmu obiektów np. przeznaczonych pod sklepy wielkopowierzchniowe.

"Z punktu widzenia tych jednostek ważne jest uchwycenie trendu i znajomość w czasie rzeczywistym wartości danej nieruchomości. W momencie długotrwałego spadku wartości nieruchomości, istotne znaczenie ma czas reakcji i szybka sprzedaż lub przekwalifikowanie, może to zapobiec stratom finansowym" – dodała.

Naukowcy z PWSTE w Jarosławiu opracowali prototyp oprogramowania, które pozwoli na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów.

Jak tłumaczył lider zespołu naukowego prof. PWSTE w Jarosławiu Janusz Dąbrowski, potrzeba opracowania takiego rozwiązania pojawiła się podczas kontaktów ze spółkami komunalnymi gminy miejskiej Jarosław.

"Obecne na rynku programy ustalają ceny nieruchomości na dany moment, a nasze rozwiązanie pozwoli na bieżące monitorowanie wartości nieruchomości. Dzięki temu, samorząd będzie mógł podjąć odpowiednie działania" – dodał.

Na podstawie bezpośrednich kontaktów z samorządem zespół naukowy określił kilka kluczowych ze względów gospodarczych obszarów współpracy i opracował autorskie procedury obliczeniowe. Naukowcy, którzy wchodzą w skład zespołu, na co dzień pracują w trzech uczelniach: PWSTE w Jarosławiu, AGH w Krakowie i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.

Innowacyjność projektu polega na wykorzystaniu m.in. procesu uczenia maszynowego, który pozwoli na ciągłe udoskonalanie i optymalizowanie zarządzania nieruchomościami. Naukowcy zastosowali również rozwiązanie, które pozwoli na automatyzację decyzji w warunkach uwzględniania wielu zmiennych niezależnych.

Jak zaznaczył prof. Dąbrowski, samorządy, stosując specjalistyczne oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji mogą przeciwdziałać złym tendencjom rynkowym i sprawniej gospodarować majątkiem.

"Szacuje się, że w ostatnich latach w wielu gminach nastąpił realny spadek wartości lokali komercyjnych. Dotyczy to szczególnie małych ośrodków do 50 tys. mieszkańców. Taka sytuacja jest bardzo korzystna z punktu widzenia komercjalizacji i potencjalnych odbiorców. Poza kosztami finansowymi bardzo ważne dla samorządu są koszty wizerunkowe" – podkreślił.

Projekt będzie można wykorzystać dla wielu innych zastosowań w gospodarce np. dla lokali mieszkalnych i innych składników majątkowych. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera