Uczelnie i instytucje

MEiN: nowi członkowie Komisji Ewaluacji Nauki odebrali powołania

Warszawa, 30.11.2022. Siedziba Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie.  Fot. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 30.11.2022. Siedziba Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał na czteroletnią kadencję 34 członków Komisji Ewaluacji Nauki. Uroczystego wręczenia nominacji dokonał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we wtorek na Twitterze.

Kadencja KEN, której przewodniczy prof. Filip M. Szymański, rozpoczęła się 1 kwietnia 2023 r. i potrwa do 31 grudnia 2027 r.

Do zadań Komisji Ewaluacji Nauki należy m.in. przeprowadzanie ewaluacji jakości działalności naukowej, przygotowanie projektów wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz przedstawianie ministrowi propozycji kategorii naukowych dla podmiotów poddanych ewaluacji.

Komisja sporządza też opinie i oceny w sprawach określonych przez ministra lub z własnej inicjatywy, ewaluuje jakość kształcenia w szkołach doktorskich. Eksperci sporządzają też analizy w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej i jakości kształcenia w szkołach doktorskich. Współpracują także z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się ewaluacją jakości działalności naukowej.

W skład KEN wchodzi po trzech przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki, wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze i instytuty międzynarodowe, a także siedem osób z doświadczeniem w zakresie polityki naukowej, wskazanych przez ministra edukacji i nauki.

Skład Komisji Ewaluacji Nauki w kadencji 2023-2027 MEiN podało na swojej stronie internetowej.

Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera