Nowy beton ma pochłaniać dwutlenek węgla

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował metodę pochłaniania CO2 przy okazji otrzymywania betonu. Tymczasem to jego produkcja odpowiada dzisiaj za znaczną część emisji dwutlenku węgla.

Jak zwracają uwagę naukowcy z MIT, produkcja betonu – podstawowego materiału budowlanego – odpowiada za 8 proc. globalnej emisji CO2.

Dwutlenek węgla wydziela się nie tylko w czasie uzyskiwania energii potrzebnej do produkcji, ale także, mniej więcej w połowie - jako produkt uboczny zachodzących reakcji.

W procesie produkcji otrzymany wcześniej cement miesza się z wodą, co powoduje powstanie odczynu silnie zasadowego. Oznacza to idealne warunki dla pochłaniania CO2 poprzez powstawanie w betonie związków zwanych węglanami.

Jednak w zwykłym betonie węglany powstają już głównie po jego utwardzeniu, co trwać może dekady i prowadzi do postępującego pogarszania jego trwałości.

Okazuje się jednak, że dodanie do betonu pewnych składników może to zmienić.

Zespół z MIT twierdzi, że wystarczy dodać do mieszanki wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną), aby aż 15 proc. całkowitej ilości CO2 emitowanej przy produkcji betonu została w nim związana na wcześniejszym etapie, bez pogarszania jego jakości.

„To bardzo ekscytujące, ponieważ nasze badanie przybliża realizację pomysłu wielofunkcyjnego betonu, który dodatkowo pozwala na mineralizację CO2 w czasie jego produkcji i odlewania” – mówi Admir Masic z MIT.

Okazuje się jednocześnie, że zmieniony beton szybciej zastyga, także bez pogarszania swojej jakości. To oznacza możliwość wzrostu produktywności firm budowlanych.

„Choć nie wiadomo jeszcze, jak przechodzenie przez tę nową fazę wpłynie na długofalowe właściwości betonu, nowe odkrycie sugeruje optymistyczną przyszłość, jeśli chodzi o rozwój neutralnych węglowo materiałów budowlanych” – podkreśla dr Masic.

Zdaniem twórców pomysłu, można go będzie wykorzystać razem z innymi propozycjami otrzymywania ekologicznego betonu.

„Nasze+ nowe odkrycie można połączyć z innymi, ostatnimi innowacjami w dziedzinie obniżania śladu węglowego mieszanek betonu, co może pozwolić na uzyskanie bardziej ekologicznego, może nawet negatywnego węglowo materiału budowlanego. Wtedy beton, z problemu stanie się częścią rozwiązania” – mówi dr Masic.

Więcej tutaj.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera