Cztery razy więcej zgonów z powodu przedawkowania wśród starszych Amerykanów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ciągu ostatnich 20 lat liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem leków i narkotyków dramatycznie wzrosła wśród osób w wieku 65 lat i starszych mieszkających w USA – informuje pismo „JAMA Psychiatry”.

Od roku 1999 w Stanach Zjednoczonych liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem stale rośnie, głównie z powodu rozprzestrzeniania się przepisywanych na receptę i nielegalnych opioidów, takich jak morfina, oksykodon i fentanyl.

Specjaliści poświęcali uwagę przede wszystkim przedawkowaniom wśród osób w wieku produkcyjnym. Naukowcy z University of California w Los Angeles zajęli się natomiast osobami starszymi. Ta grupa wiekowa może być coraz bardziej narażona na ryzyko w miarę starzenia się pokolenia wyżu demograficznego (baby boomers).

Około 2 proc. osób zarejestrowanych w Medicare w wieku 65 lat lub starszych spełnia kryteria diagnostyczne zaburzenia związanego z używaniem substancji psychoaktywnych (SUD), a połowa zarejestrowanych przyjmuje codziennie 4 lub więcej leków na receptę. Oba czynniki mogą zwiększać ryzyko zamierzonego i niezamierzonego przedawkowania.

Dr Chelsea Shover i jej współpracownicy zebrali dane na temat zgonów spowodowanych przedawkowaniem u osób w wieku 65 lat i starszych z bazy danych WONDER US Centers for Disease Control and Prevention. Baza danych uwzględnia każdą ofiarę śmiertelną zarejestrowaną w kraju, w tym wiek, rasę, płeć i przyczynę zgonu.

Jak się okazało w latach 2002-2021 odsetek śmiertelnych przedawkowań wśród osób starszych wzrósł czterokrotnie. W 2002 roku trzech na 100 000 dorosłych w USA w wieku 65 lat i starszych zmarło z powodu przedawkowania leków. W 2021 roku liczba ta wzrosła do 12 na 100 000. Dla porównania w roku 2021 w USA zmarło z powodu przedawkowania 62 na 100 000 dorosłych w wieku od 35 do 44 lat.

Większość śmiertelnych przedawkowań wśród osób starszych w 2021 r. dotyczyła nielegalnych narkotyków, ale 37 procent - leków na receptę. Opioidy, w tym opioidy na receptę, odegrały rolę w 57 proc. zgonów spowodowanych przedawkowaniem.

Zgony wynikały zarówno z samobójstw, jak i przypadkowego przedawkowania, przy czym prawie trzy czwarte niezamierzonych zgonów dotyczyło nielegalnych narkotyków, takich jak syntetyczne opioidy, kokaina i metamfetamina. Opioidy na receptę, leki przeciwdepresyjne, benzodiazepiny, leki przeciwpadaczkowe i uspokajające stosowano w 67 proc. celowych przedawkowań.

W porównaniu z resztą populacji osobom starszym na ogół przepisuje się więcej leków, w tym takich, które mogą prowadzić do przedawkowania (sam lek lub w połączeniu z innymi). Starsze osoby nie metabolizują też leków tak wydajnie jak młodsze, co zwiększa ryzyko przedawkowania.

Jak wskazują autorzy, zrozumienie zakresu problemu pozwoliłoby wprowadzić lepszą politykę, zapewniającą bardziej sprawiedliwą opiekę zdrowotną dla osób starszych. Na przykład Medicare – federalny program ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych w USA – nie musi pokrywać kosztów leczenia zaburzeń psychicznych i zaburzeń związanych z używaniem substancji w takim samym stopniu, jak w przypadku innych schorzeń.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera