Wrocław/ Innowacyjna operacja w Instytucie Chorób Serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pierwsi w Polsce, wszczepili pacjentowi pompę Impella 5.5 – nowoczesne urządzenie odciążające i wspomagające pracę serca. Dzięki niej uratowali życie młodego mężczyzny, który teraz czeka na przeszczep narządu.

Impella to niewielkie urządzenie w kształcie wydłużonej rurki, które standardowo implantowane jest do lewej komory serca przez tętnicę udową zlokalizowaną w pachwinie. Stosuje się je zwykle wtedy, gdy osłabiony lub uszkodzony narząd nie jest w stanie samodzielnie pracować i pompować krwi. Najczęściej dzieje się tak w przypadku pacjentów, którzy doznali wstrząsu kardiogennego na skutek zawału lub ostrego zapalenia mięśnia sercowego czy też w ciężkim stanie oczekują na transplantację serca – poinformowała w poniedziałek uczelnia w komunikacie.

"Impella przejmuje funkcję lewej komory serca, przepompowuje z niej krew i mechanicznie tłoczy do aorty, a następnie całego układu krwionośnego. Tym samym umożliwia regenerację narządu" – wyjaśnił cytowany w komunikacie dr hab. Wiktor Kuliczkowski, kierownik Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Jak podano, pompy Impella nie są nowością na rynku medycznym, jednak wciąż są udoskonalane i powstają ich nowe, coraz lepsze i bezpieczniejsze dla zdrowia pacjentów wersje. Ta najnowsza to model 5.5, który jako pierwsi w kraju wykorzystali kardiolodzy i kardiochirurdzy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W operacji uczestniczył zespół w składzie, m.in. dr Roman Przybylski, dr Maciej Bochenek, dr hab. Wiktor Kuliczkowski, dr Krzysztof Ściborski i dr Tomasz Kotwica.

"Urządzenie zastosowali u 47-letniego mężczyzny, który miał wrodzone uszkodzenie serca w postaci kardiomiopatii rozstrzeniowej. Zawał, którzy przeszedł kilka tygodni temu, mimo wszczepienia stentów, upośledził narząd tak bardzo, że obecnie jedynym ratunkiem dla niego jest przeszczep. Pacjent jest na liście oczekujących Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" i aktualnie przebywa pod opieką zespołu Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

Do tej pory specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu używali głównie urządzeń Impella CP i wszczepili ich ponad 50. Pompują one maksymalnie od 3,5 do 4 litrów krwi na minutę i mogą pozostawać w ciele pacjenta do pięciu dni.

"Impella 5.5 to zupełnie nowa, o wiele bardziej zaawansowana technologia. Jest zakładana przez tętnicę podobojczykową, co umożliwia pacjentowi szybszą rehabilitację, a jej wydajność wynosi do sześciu litrów krwi na minutę i może być implantowana nawet na miesiąc" – dodał Kuliczkowski.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: dzięki postępowi nauki ostra białaczka szpikowa może być leczona coraz lepiej

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera