COVID-19 podczas ciąży może zwiększać ryzyko otyłości u dzieci

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dzieci urodzone przez matki, które miały COVID-19 w czasie ciąży, mogą być bardziej narażone na rozwój otyłości – informuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Od roku 2019 w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ponad 100 milionów przypadków COVID-19, jednak informacje na temat długoterminowych skutków zdrowotnych tych infekcji są ograniczone. Kobiety w ciąży stanowią około 9 proc. kobiet w wieku rozrodczym z COVID-19, a w ciągu najbliższych pięciu lat miliony dzieci będą narażone na infekcję matki podczas rozwoju płodu.

„Nasze odkrycia sugerują, że dzieci narażone w okresie rozwoju płodowego na COVID-19 matki mają zmieniony wzorzec wzrostu we wczesnym okresie życia, co z czasem może zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia – powiedziała dr Lindsay T. Fourman z Massachusetts General Hospital w Bostonie. - Wciąż potrzeba wielu badań, aby zrozumieć wpływ COVID-19 na kobiety w ciąży i ich dzieci”.

Naukowcy przebadali około 150 niemowląt urodzonych przez matki, które przebyły COVID-19 w czasie ciąży i stwierdzili, że miały niższą wagę urodzeniową, a następnie większy przyrost masy ciała w pierwszym roku życia w porównaniu z około 130 dziećmi, których matki nie miały infekcji prenatalnej. Takie zmiany wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia w dzieciństwie i w późniejszym życiu.

„Nasze odkrycia podkreślają znaczenie długoterminowej obserwacji dzieci narażonych in utero (czyli w macicy, przed urodzeniem - przyp. PAP) na zakażenie COVID-19 przez matkę, a także powszechnego wdrażania strategii zapobiegania COVID-19 wśród kobiet w ciąży – powiedziała dr Andrea G. Edlow z Massachusetts General Hospital. - Potrzebne są większe badania z dłuższym okresem obserwacji, aby potwierdzić te powiązania”.

Publikację źródłową można znaleźć tu.  (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ocieplenie klimatu zmienia obroty Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera