Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
23.03.2023 aktualizacja 23.03.2023

Białystok/ Konferencja naukowa o badaniach archeologicznych w regionie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Badaniom archeologicznym prowadzonym w Podlaskiem a dotyczącym m.in. Jaćwingów, fortec na bagnach z epoki brązu i odkryć podczas prac archeologicznych w Tykocinie ,poświęcona jest 1. Podlaska Konferencja Archeologów, która od czwartku odbywa się w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Konferencję, która potrwa do piątku, organizuje dział archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Biorą w niej udział archeolodzy i badacze z różnych ośrodków w Polsce a także z Litwy i Białorusi.

Jak powiedział PAP Hubert Lepionka z Muzeum Podlaskiego, to pierwsza taka konferencja, która jest platformą do dyskusji o badaniach archeologicznych w Podlaskiem. "Potrzebowaliśmy takiego miejsca, w którym moglibyśmy przedstawić najnowsze nasze wyniki badań, a także przedyskutować z ludźmi, którzy zajmują się podobnymi terenami i podobnymi badaniami" - mówił Lepionka.

Ocenił, że jest o czym rozmawiać. Na konferencji zostanie przedstawionych ponad 30 referatów. "Na Podlasiu jest ogrom różnych rzeczy do zbadania począwszy od najstarszych epok, epoki kamienia, przechodząc płynnie do epoki brązu, żelaza i czasów średniowiecznych i nowożytnych" - mówił. Dodał, że w ostatnich latach zauważalny jest wzrost badań na tych terenach, który najprawdopodobniej spowodowany jest wzrostem zainteresowań pograniczem.

"Podlasie jest na tyle niesamowitym terenem, rejonem pogranicza, że de facto w każdym miejscu czy jest to Suwalszczyzna czy jest to rejon nadbiebrzański czy Puszcza Białowieska, gdzie pojawia się archeolog, odkrywamy coś niesamowitego" - mówił.

Jako przykład ważnych badań prowadzonych w regionie podał prace na temat ostatnich europejskich łowców-zbieraczy, którzy w epoce kamienia podróżowali przez wielkie rzeki w województwie podlaskim i obozowali wśród dolin rzecznych.

Wskazał, że pod koniec epoki brązu i wczesnej epoce żelaza pojawiają odkryte kilka lat temu fortece na bagnach, ogromne założenia obronne, które całkowicie zmieniły wszystko. Badania nad fortecami prowadzili archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, odkryli 26 takich miejsc w regionie sprzed 2,5 tys. lat, pod względem wykopaliskowym przebadano dwa: w Jatwiezi Dużej koło Suchowoli i w Kościukach w gminie Choroszcz.

Lepionka przypomniał też odkrycia z okresu rzymskiego przedstawione przez archeologów z Białorusi, co - jak podkreślił - jest preludium do tego, co się dzieje w średniowieczu. "Średniowiecze na Podlasiu to Jaćwież. Wszyscy od XIX wieku chcieli badać Jaćwież, my nadal to robimy. To jest nasza tradycja" - dodał.

Jaćwingowie przywędrowali na tereny ziem polskich, dzisiejszej Suwalszczyzny, ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Zostali podbici we wczesnym średniowieczu.

Konferencji towarzyszy wystawa "Ukraina przed wiekami" w głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, na której prezentowane są zabytki archeologiczne odnalezione przypadkowo bądź w trakcie wykopalisk i przekazywane do krakowskiego Muzeum Archeologicznego. Jak informuje muzeum, zabytki przekazywane były przez Polaków mieszkających na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzących tam badania naukowców z Krakowa.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024