Nauka dla Społeczeństwa

23.09.2023
PL EN
23.03.2023 aktualizacja 23.03.2023

GUMed otrzymał środki na budowę nowej siedziby centrum stomatologicznego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad 90 mln zł kosztować będzie nowa siedziba jednostek stomatologicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – poinformowała uczelnia.

Rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Śliwińska poinformowała, że w ramach inwestycji zostanie zakupionych: 91 unitów dentystycznych, 2 aparaty RTG, TK stomatologiczne, stół operacyjny z kolumnami: anestezjologiczną i chirurgiczną oraz lampą operacyjną.

"Ponadto Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed zyska 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów, wraz z obecnie posiadanymi 12 unitami będzie dysponować 35 stanowiskami fantomowymi w trzech salach ćwiczeniowych" – dodała Śliwińska.

Budowa nowej bazy naukowo-badawczej i dydaktycznej zlokalizowanej pomiędzy ul. M. Skłodowskiej-Curie a Tuwima możliwa jest dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Zdrowia. Decyzję ogłoszono we wtorek, podczas konferencji prasowej z udziałem rektora GUMed prof. Marcina Gruchały, prezes UCS dr Mirosławy Pellowskiej-Piontek i wiceministra zdrowia Marcina Martyniaka. W uroczystości udział wziął m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk.

"Bardzo długo czekaliśmy na inwestycję w nowe Centrum Stomatologiczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycję niezwykle potrzebną, nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych Uczelni, ale także pacjentów" ‒ powiedział rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała.

Jak podkreśliła prezes Zarządu UCK dr Mirosława Pellowska-Piontek, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest największym świadczeniodawcą usług stomatologicznych nie tylko w Gdańsku, ale w całym województwie pomorskim. Jednostka oferuje pomoc w zakresie opieki ortodontycznej dla dzieci z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, jest także jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który udziela świadczeń pacjentom po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.

Realizacja inwestycji pozwoli na centralizację bazy naukowo-dydaktycznej GUMed oraz poradni Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Zakłada się, że w latach 2023-2025 powstanie nowoczesny budynek o jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych, z wewnętrznym patio, o łącznej powierzchni użytkowej 3 707 m2 i kubaturze ponad 22 645 m3. Obiekt będzie wyposażony w cztery windy i platformę dla osób z niepełnosprawnością.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak powiedział, że - z perspektywy pacjenta - nowy kompleks będzie konsolidował tak naprawdę trzy budynki, które w chwili obecnej są porozrzucane po mapie Gdańska.

Planowana wartość inwestycji wynosi ponad 90 mln zł, z czego ponad 47 mln zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia, a prawie 43 mln zł to środki własne Uczelni. Wyposażenie jednostki w najwyższej klasy sprzęt medyczny i ćwiczeniowy, w tym unity fantomowe, wyniesie 11 mln zł.

W obiekcie zaplanowano m.in. utworzenie sali zabiegowej o podwyższonym rygorze do przeprowadzania zabiegów w znieczuleniu ogólnym wraz z trzystanowiskową salą wybudzeniową. Ponadto obiekt zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt IT oraz audio-video. Zakłada się także utworzenie 80-osobowej sali wykładowej.

W nowej lokalizacji swoją siedzibę znajdzie 6 Katedr i Zakładów funkcjonujących w ramach Wydziału Lekarskiego oraz 6 Poradni prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023