Uczelnie i instytucje

Wydział GUMed fundusze KNOW zainwestuje m.in. w aparaturę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskał w lipcu status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Kwota 50 mln zł, którą jednostka może otrzymać w ciągu 5 lat, umożliwi m.in. zakup aparatury i rozwój badań.

W konkursie na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW) Wydział Farmaceutyczny z OML GUMed został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dziedzinie nauk farmaceutycznych.

Jest jednym z sześciu ośrodków badawczych, które otrzymały w lipcu tego roku status KNOW. Status ten ma obowiązywać przez pięć lat. Przez ten czas najlepsze jednostki mogą z budżetu państwa otrzymać dodatkowe finansowanie, wynoszące nawet 50 mln zł. Pieniądze te mogą być przeznaczone m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych, naukowych sław. Przyznawanie statusu KNOW najlepszym ośrodkom naukowym jest jednym z elementów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku.

"Radość z sukcesu jest wielka, ale na ośrodku spoczywa olbrzymia odpowiedzialność za mądre wykorzystanie funduszy" - powiedział PAP prof. Wiesław Sawicki, dziekan Wydziału Farmaceutycznego GUMed.

Jednostka chce zainwestować w poprawę bazy aparaturowej. Dziekan wyjaśnił, że wydziałowi przyda się wiele nowych urządzeń np. chromatograf, tabletkarka i inne specjalistyczne przyrządy, które pozwolą jednostce poprawić jakość badań naukowych. Prof. Sawicki zaznaczył, że wydział chce też zainwestować w modernizację pracowni naukowych.

WF GUMed chciałby również rozwinąć współpracę naukową z zagranicą. "Będziemy chcieli ściągnąć na wykłady kilka czołowych postaci z nauki światowej - może nawet jakiegoś noblistę. Pieniądze pójdą tylko na działalność naukową, ale uczelnia stoi na dwóch nogach - na nauce i dydaktyce. Jeśli wyremontujemy pracownie naukowe, kupimy aparaturę, to studenci też na tym zyskają" - dodał profesor.

Prof. Sawicki ma nadzieję, że wydział spróbuje też na pewien czas podnieść wynagrodzenia dla kadry naukowej, mając szczególnie na uwadze zatrzymanie najzdolniejszych absolwentów. "Do tej pory oni nie zawsze wybierali karierę naukową, tylko szli do przemysłu, czy nawet do aptek, gdzie te płace były lepsze" - podkreślił dziekan. WF GUMed będzie chciał poza tym zainwestować w badania i staże zagraniczne w dobrych ośrodkach dla najzdolniejszych pracowników. Poza tym dzięki statusowi KNOW znajdą się również środki na patenty międzynarodowe, dotyczące np. potencjalnych leków.

Prof. Sawicki spodziewa się, że za 5 lat wydział znajdzie się na wyższym poziomie naukowym. Dzięki lepszym możliwościom aparaturowym będą prowadzone nowe badania i powstaną lepsze publikacje, a gdański KNOW rozbuduje współpracę z przemysłem i kooperację międzynarodową.

Głównym obszarem badań ośrodka jest poszukiwanie nowych leków. Naukowcy pracują m.in. nad nowymi lekami z grup przeciwnowotworowych, przeciwgruźliczych czy nad lekami przeciwwirusowymi. W jednostce wprowadzane są też nowe metody diagnostyczne w wykrywaniu raka. "Jesteśmy na dobrej drodze do wyjaśnienia mechanizmu niszczenia nerek w chorobie cukrzycy" - podkreślił dziekan.

Spośród 6 jednostek wyróżnionych statusem KNOW, tylko wydział Farmaceutyczny GUMed otrzymał status KNOW samodzielnie. 5 pozostałych to konsorcja czy centra tworzone przez kilka jednostek. W gdańskiej jednostce pracuje ok. 100 nauczycieli akademickich, a studiuje - niecałe 1000 studentów. To nie jest dużo - przyznaje prof. Sawicki, ale zaznacza, że jego jednostka wyróżnia się wysoką średnią liczbą publikacji na jednego nauczyciela akademickiego, ma duże doświadczenie w kontaktach z przemysłem i ma na koncie patenty krajowe.

"50 mln zł to jest dużo jak na wydział, ale cały czas staramy się o granty. Myślę, że status KNOW może ułatwić nam zdobywanie kolejnych dotacji. To gwarant pewnego poziomu; tego, że warto inwestować w jednostkę naukową" - podkreślił prof. Sawicki.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/ woj/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera