Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
16.03.2023 aktualizacja 16.03.2023

Naukowcy apelują do zbieraczy poroża o szacunek dla przyrody

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Przełom zimy i wiosny to czas, gdy samce jeleni i łosi zrzucają swoje poroża. O etycznych zasadach zbierania poroża przypomina Instytut Biologii Ssaków PAN z Białowieży.

Łosie gubią poroże jako pierwsze – od grudnia do stycznia, natomiast jelenie zaczynają je zrzucać pod koniec lutego, a kończą w kwietniu.

"W zależności od kondycji, środowiska życia i wieku zwierzęcia, poroża mogą się między sobą różnić kształtem, wielkością i barwą. Wspaniale jest znaleźć dużą tykę i wiele osób poszukuje zrzutów w tym okresie, jednak warto pamiętać o kilku zasadach etycznego zbieracza" - zwraca uwagę IBS PAN w mediach społecznościowych.

Po pierwsze zbierać zrzuty można jedynie na terenie lasów gospodarczych, natomiast zabronione jest to w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.

Po drugie należy zapewnić zwierzętom spokój - szczególnie ważny po trudnym dla ssaków kopytnych zimowym okresie. "Dlatego poszukiwanie nigdy nie powinno polegać na uporczywym tropieniu, a tym bardziej celowym płoszeniu jeleni i czekaniu, aż któreś ze zwierząt zgubi swoje poroże - apeluje IBS PAN. - Pasja zbieracza nie powinna generować kosztów środowiskowych w odniesieniu do zwierząt i ich siedlisk".

Instytut ubolewa, że niemal co roku pojawiają się informacje o karygodnych zachowaniach zbieraczy, ze strasznymi konsekwencjami dla zwierząt. "Za przykład niech posłuży sytuacja z województwa zachodniopomorskiego, w którym w 2021 roku szajka zbieraczy celowo spłoszyła chmarę jeleni na zamarznięte jezioro. Lód pękł i 15 zwierząt się utopiło" - przypomina IBS PAN.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024