Nauka dla Społeczeństwa

26.09.2023
PL EN
15.03.2023 aktualizacja 15.03.2023

Prof. Tomasz Dietl zastąpi prof. Adama Zająca w radzie NCN

17.12.2018. PAP/Jacek Bednarczyk 17.12.2018. PAP/Jacek Bednarczyk

W związku z rezygnacją z pełnienia funkcji w radzie Narodowego Centrum Nauki przez prof. Adama Zająca szef MEiN powołał w jego miejsce prof. Tomasza Dietla - podał we wtorek resort edukacji i nauki.

Rada centrum jest jednym z organów NCN - obok dyrektora. Rada ma szereg zadań, m.in.: określa szczegółowy regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez centrum, dokonuje wyboru koordynatorów dyscyplin w drodze konkursu. NCN od 2010 r. wspiera badania podstawowe poprzez finansowanie w drodze konkursów projektów badawczych oraz działań naukowych.

We wtorek na stronie MEiN poinformowano, że szef MEiN odwołał z funkcji członka rady Narodowego Centrum Nauki prof. Adama Zająca – w związku ze złożoną rezygnacją i w ubiegłym tygodniu powołał w jego miejsce, wskazanego przez zespół identyfikujący członków rady Narodowego Centrum Nauki, prof. Tomasza Dietla. Naukowiec ten jest ekspertem w dziedzinie fizyki półprzewodników, fizyki niskich temperatur, fizyki magnetyków, spintroniki oraz nanotechnologii. Kieruje Międzynarodowym Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop). Jest też związany z Instytutem Fizyki PAN i Wydziałem Fizyki UW.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał w grudniu ub.r. dwunastu nowych członków rady NCN. Oprócz prof. Zająca byli to: dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk, dr Diana Dajnowicz-Piesiecka, prof. dr hab. Stanisław Karpiński, dr hab. inż. Alicja Kazek-Kęsik, prof. Piotr Kopiec, prof. Mariola Łaguna, dr hab. inż. Krystian Marszałek, dr hab. Bogusław Przywora, prof. Piotr Roszak, prof. Piotr Skarżyński, dr hab. Bogumił Szady. Kadencja nowych członków rady rozpoczęła się 15 grudnia 2022 r. i potrwa do dnia 14 grudnia 2026 r. W radzie pozostają osoby powołane 15 grudnia 2020 r., którym kadencja skończy się 14 grudnia 2024 r.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023