Uczelnie i instytucje

Piotr Müller w Słupsku: każdy absolwent Akademii Pomorskiej od 1 czerwca otrzyma dyplom uniwersytetu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Akademia Pomorska w Słupsku od 1 czerwca, decyzją Sejmu, zmieni nazwę na Uniwersytet Pomorski. To bardzo dobra wiadomość dla studentów, którzy już teraz studiują. Każdy absolwent od 1 czerwca otrzyma już dyplom uniwersytetu – mówił w sobotę w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller.

O zgodzie Sejmu na przekształcenie Akademii Pomorskiej w Słupsku na Uniwersytet Pomorski rzecznik rządu poinformował w Słupsku w sobotę, podczas wspólnej konferencji prasowej z rektorem uczelni dr. hab. inż. Zbigniewem Osadowskim, prof. Akademii Pomorskiej.

Piotr Müller zaznaczył, że doszło w tej kwestii do „pewnego przyspieszenia”. Podkreślił, że Rada Ministrów o zmianie nazwy słupskiej uczelni dyskutowała zaledwie 3-4 tygodnie temu i wstępnie zakładano procedowanie nad projektem w ciągu najbliższych miesięcy. Jednak na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie decydowali o zmianach nazw innych uczelni, dlatego zdecydowano się przyspieszyć ten proces i złożyć stosowne poprawki pozwalające na zmianę nazwy uczelni z akademii na uniwersytet od 1 czerwca br.

„To ukoronowanie wielu lat starań, które cała społeczność akademicka, lokalna generowała. (…) Co to oznacza? Wszystkie osoby, które po 1 czerwca obronią się jeszcze w tym roku będą już miały dyplom uniwersytecki. Więc to bardzo dobra wiadomość dla studentów, którzy już teraz studiują. Każdy absolwent od 1 czerwca otrzyma już dyplom uniwersytetu” – podkreślił Müller.

Rzecznik rządu dodał, że będzie zabiegał o to, aby za zmianą nazwy uczelni „poszły też dodatkowe, ważne, najlepiej finansowe, elementy związane z kolejnymi inwestycjami na uczelni”. „To działania na kolejne miesiące” – ocenił Müller.

Rektor słupskiej uczelni wskazał, że przekształcenie Akademii Pomorskiej w uniwersytet to podniesienie jej rangi, prestiżu. Dr. hab. inż. Osadowski podkreślił, że ta zmiana oznacza „utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia, wysokiego poziomu badań, większą rozpoznawalność na arenie krajowej, jak i międzynarodowej”. „Powstanie uniwersytetu, jak i sama nazwa, będzie ważnym atutem, aby zachęcić młodzież z naszego miasta, naszego subregionu do studiowania” - powiedział.

Rektor Zbigniew Osadowski zwrócił uwagę, że uczelnia od lat prowadzi działania w zakresie poprawy jakości badań naukowych, jak też jakości kształcenia, konsekwentnie się rozwija. Zaznaczył, że dzięki wsparciu rządu - podkreślił przy tym rolę posła Müllera - uczelnia poprawiła swoją infrastrukturę. Powstały nowe pracownie i laboratoria, nowe kierunki kształcenia, znacząco zwiększono ilość środków finansowych na badania naukowe. Uczelnia uruchomiła szkołę doktorską.

„Efektem jest uzyskanie największej liczby uprawnień w historii uczelni. Z trzech, z którymi startowaliśmy w 2018 r., do aż siedmiu, które uprawniają nas do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. To dało nam możliwość podniesienia rangi uczelni, co czynimy" – podkreślił rektor.

Akademia Pomorska powstała w 1957 roku jako Studium Nauczycielskie, potem przez lata była Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Obecną nazwę nosi od 2006 roku. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ akub/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera