Negatywne emocje się nie opłacają

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Choć gniew i inne tzw. negatywne emocje mogą napędzać do osiągania sukcesów, ograniczają strategiczne myślenie, a do tego uszkadzają zdrowie. Najlepiej sukces osiąga się na poczuciu radości i nadziei - stwierdzili naukowcy.

Psycholodzy z University of Essex (W. Brytania) przestrzegają, aby w drodze do sukcesu nie dać się ponosić negatywnym emocjom.

Badanie przeprowadzone w USA, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii wskazało, że choć zdenerwowanie i gniew często sprzyjają osiąganiu celów, to wiąże się z niemałą ceną.

Wzięło w nim udział tysiąc osób, które na uniwersytetach oraz w miejscach musiały poradzić sobie z rodzącymi stres sytuacjami.

Poddający się negatywnym emocjom człowiek ma ograniczone myślenie strategiczne, a co więcej, z czasem zaczyna cierpieć jego zdrowie. Mogą m.in. pojawić się psychosomatyczne objawy, takie jak bóle głowy, mdłości, bóle pleców, zaburzenia snu. Długofalowo więc działanie na takich emocjach się nie opłaca.

Jak wykazło badanie, najbardziej sprzyja sukcesom nadzieja.

Naukowcy ustalili na przykład, że jeśli dwójka studentów ma podobne zdolności i wiedzę, student odczuwający nadzieję, na egzaminie dostaje przeciętnie ocenę o jeden stopień lepszą, niż osoba nastawiona negatywnie.

„Choć nasz model może na pierwszy rzut oka wydawać się abstrakcyjny, pokazuje jak związane z osiąganiem celów emocje oddziałują na krytyczne elementy życia i jak mogą zadecydować o wynikach rozmowy o pracę, testów czy innych stresogennych sytuacji” - mówi prof. Reinhard Pekrun kierujący badaniem opisanym w periodyku „Journal of Personality and Social Psychology”.

„Co ciekawe, zauważyliśmy, że emocje takie jak zdenerwowanie i gniew mogą czasami motywować bardziej niż radość i relaks. Jednak, pomimo ich energetyzującej mocy, nerwowość może prowadzić do problemów psychicznych, pogorszyć działanie układu odpornościowego i w długiej perspektywie pogorszyć wyniki” - podkreśla ekspert.

Naukowcy przypominają, że nawet porażkę można odczuwać pozytywnie. Jak zwracają uwagę - często nie sama porażka determinuje przyszłość danej osoby, ale subiektywne postrzeganie niepowodzenia i związane z nim emocje.

Jednocześnie w badaniu okazało się, że koncentracja na samym sukcesie to też nie jest najlepsza strategia. Według wyników lepiej działa skupienie na wartościach, znaczeniu danego działania i angażowanie się w to, co daną osobę interesuje.

Autorzy badania mają nadzieję, że pomoże ono nauczycielom, trenerom czy menedżerom w lepszym inspirowaniu i motywowaniu innych.

Według badaczy dobra metoda może polegać na tym, że prowadząca innych osoba, w pierwszej kolejności znajdzie entuzjazm w sobie.

Więcej informacji: https://psycnet.apa.org/fulltext/2023-29709-001.html (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera