Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rozwój kadr w sektorze energetyki jądrowej w Polsce jest celem porozumienia, które w czwartek zawarła spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) z Uniwersytetem Warszawskim – przekazał Wydział Fizyki UW.

Rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji przedstawicieli rządu kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta. Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien – zgodnie z rządowymi planami – ruszyć w 2033 r.

Należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) ma m.in. przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zadaniem spółki jest też wsparcie administracji rządowej w działaniach na rzecz realizacji celów programu polskiej energetyki jądrowej i budowanie poparcia społecznego dla rozwoju energetyki jądrowej.

W czwartek Wydział Fizyki UW przekazał, że PEJ podpisało umowę o współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Razem z inwestorem odpowiedzialnym za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej UW będzie szkolić kadry dla przemysłu jądrowego.

"Umowa pozwoli studentom i absolwentom chcącym związać swoje życie zawodowe z branżą jądrową na zdobywanie wiedzy z tego zakresu, jak i rozwijanie praktycznych umiejętności" – czytamy w komunikacie.

Podczas podpisania umów UW reprezentował rektor uczelni prof. Alojzy Nowak. Przedstawicielami spółki PEJ byli: prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Tomasz Stępień i wiceprezes dr Łukasz Młynarkiewicz.

"Aby budować w Polsce sektor energetyki jądrowej potrzebni, są ludzie o solidnym wykształceniu – to wykształcenie może zapewnić Uniwersytet Warszawski, a w szczególności Wydział Fizyki UW" – zauważył cytowany w komunikacie prof. Alojzy Nowak.

Zgodnie z umową spółka PEJ przygotuje rekomendacje w zakresie treści nauczania, które w toku kształcenia pozwolą przyszłym absolwentom uzyskać wiedzę i umiejętności pożądane w sektorze energetyki jądrowej. Jednocześnie realizowane przez inwestora programy stażowe i konsultacje z ekspertami mają umożliwić studentom najlepsze możliwe wejście na branżowy rynek pracy. UW będzie szkolić kadry przeznaczone tej dyscyplinie w ramach autorskiego kierunku studiów podyplomowych z zakresu energetyki jądrowej. W ramach działań bilateralnych inwestor zobowiązał się dodatkowo do przygotowania i przeprowadzania przez pracowników spółki wybranych zajęć edukacyjnych.

Dziekan Wydziału Fizyki UW prof. Dariusz Wasik zwrócił uwagę na to, że Wydziały Fizyki i Chemii mają ponaddziesięcioletnie doświadczenia w kształceniu kadr dla przemysłu jądrowego.

UW od niemal trzech lat współpracuje z KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) uczelnią techniczną związaną z największym południowokoreańskim zakładem energetycznym Kepco. Z kolei w zeszłym roku UW zawarło porozumienie o współpracy w kształceniu studentów z francuskim Międzynarodowym Instytutem Energii Jądrowej.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera