Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
24.02.2023 aktualizacja 24.02.2023

Prezes PAN: uczyniliśmy akademię domem dla wielu ukraińskich naukowców

Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

Solidaryzujemy się z naukowcami ukraińskimi. Uczyniliśmy Polska Akademię Nauk domem dla bardzo wielu z nich. Wsparcia udzielamy już od roku - powiedział prezes PAN prof. Marek Konarzewski.

W piątek przypada rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

"Solidaryzujemy się z naukowcami ukraińskimi. Uczyniliśmy Polska Akademię Nauk domem dla bardzo wielu z nich. Tego wsparcia udzielamy już od roku. i będziemy to kontynuować tak długo, jak to będzie niezbędne" - powiedział prezes PAN prof. Marek Konarzewski w nagraniu zamieszczonym na stronie PAN.

Przypomniał, że wspólnie z prezesami Narodowej Akademii Nauk USA – prof. Marcią K. McNutt i Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, prof. Anatolim Zagorodnym wystosował w ubiegłym tygodniu list otwarty do społeczności akademickiej, w którym zaapelowano o wsparcie Ukrainy.

"Ten list pokazuje, co nam się udało do tej pory uczynić, ale pokazuje też potrzebę dalszego wspierania Ukraińców, bo ta wojna jest również wojną z nauką (...) Nie wyobrażam sobie przyszłości Ukrainy bez silnej nauki" - dodał prof. Konarzewski.

W liście otwartym prezesi akademii nauki napisali: "Wzywamy międzynarodową społeczność naukową do dalszej pomocy uczonym z Ukrainy oraz do wspierania planów powojennej odbudowy nauki w tym kraju. Przyszły dobrobyt Ukrainy będzie zależał od zasobów ludzkich i infrastruktury, a w szczególności od modernizacji krajowego sektora badań, innowacji i edukacji".

"Głęboko wierzymy, że nieuzasadniona agresja się skończy, a Ukraina zwycięży. Jesteśmy świadkami zmagań ukraińskiej społeczności naukowej z brutalną wojną. W obliczu niesprawiedliwości połączmy siły, aby razem wspierać naukę!" – podkreślili.

Prezesi zaapelowali też o ochronę ukraińskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego przed wywołanym wojną upadkiem, rosnącą luką pokoleniową i drenażem mózgów, czyli odpływem naukowców za granicę.

W liście przypomniano, że 2 czerwca 2022 r. przedstawiciele kilku narodowych akademii nauk spotkali się w Warszawie w celu opracowania planu działań dla rozwoju nauki w Ukrainie. Od tamtego czasu akademie podjęły kroki wspierające naukowców z Ukrainy i w Ukrainie. Wskazano na m.in. uruchomienie program, który umożliwia uczonym opuszczającym Ukrainę pozostanie w nauce.

"Łącznie przyjęliśmy 218 ukraińskich stypendystów na pobyty do 10 miesięcy" – sprecyzowano.

Innym działaniem było zorganizowanie licznych szkoleń dla ukraińskich naukowców w językach angielskim i ukraińskim. W tych warsztatach wzięło udział prawie 600 uczestników z Ukrainy.

W liście podano też informację o uruchomieniu programu grantowego skierowanego do ukraińskich zespołów badawczych z głównym koordynatorem z Ukrainy goszczonym w jednostce badawczej w Polsce oraz z członkami jego zespołu – w tym młodymi naukowcami bez doktoratu – przebywającymi poza Ukrainą lub na jej terenie.

"Wszystko powyższe nie byłoby możliwe bez ścisłej współpracy pomiędzy akademiami oraz bez życzliwego wsparcia międzynarodowych organizacji naukowych z Europy i spoza niej. Wierzymy jednak, że nadal istnieje pole do wdrożenia szerszego zakresu działań i wsparcia" – podkreślono.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023