Rekordowo dużo nietoperzy zimuje w Puszczy Rominckiej

Fot. arch. Pniewo, 2007.10.23. PAP/Lech Muszyński
Fot. arch. Pniewo, 2007.10.23. PAP/Lech Muszyński

Rekordową liczbę 879 hibernujących nietoperzy naliczono w tym roku w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie). Na zimowiska dla nich wyremontowano stare piwniczki i bunkry.

Podczas inwentaryzacji, przeprowadzonej w lutym w miejscach zimowania nietoperzy, naliczono łącznie 879 osobników. "Z roku na rok liczba zimujących nietoperzy w przeglądanych obiektach sukcesywnie rośnie. W tym roku znów padł rekord" - poinformował Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Zimujące tam nietoperze należą do kilku gatunków: mopek zachodni, mroczek pozłocisty, nocek rudy, nocek Natterera, gacek brunatny i nocek Brandta.

Park Krajobrazowy od ponad 20 lat zajmuje się czynną ochroną tych ssaków. W tym czasie wyremontowano i dostosowano do potrzeb zimujących nietoperzy kilkadziesiąt obiektów. Jeszcze w 2005 r. stwierdzono tam jedynie 45 osobników, a w 2022 r. zimowały już 803 osobniki.

W ubiegłym roku przeprowadzono kompleksowy remont 36 obiektów służących za miejsca hibernacji nietoperzy. To głównie stare piwniczki i ziemianki pozostałe po nieistniejących już gospodarstwach, a także pięć schronów dawnej kwatery dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie koło Gołdapi.

Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W miejscach hibernacji tych ssaków panuje stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Dzięki temu, przesypiające okres zimowy nietoperze, mają zapewniony komfort termiczny. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ akub/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: wykorzystanie soli z wód pokopalnianych sposobem na ochronę polskich rzek

  • Montaż próbki do badania mikroskopem elektronowym w IIMCB. Źródło: IIMCB

    Czujesz chłodzący efekt mięty? To sprawka tego białka! Receptory zimna lepiej poznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera