Szwecja/ Najstarsze drzewo na świecie straciło wierzchołek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rosnący w regionie Dalarna na zachodzie Szwecji świerk Old Tjikko, mający 9565 lat, uważany za najstarsze drzewo na świecie, pod wpływem obfitych opadów śniegu oraz silnych wiatrów stracił wierzchołek.

"Pięciometrowe drzewo jest teraz o około metr krótsze" - przekazał telewizji SVT Tommy Loennebacke, przewodnik po parku narodowym Fulufjaellet w gminie Aelvdalen, gdzie znajduje się okaz.

Loennebacke zwrócił uwagę, że tegoroczna zima w północnej części Dalarny, przy granicy z Norwegią, jest trudna dla drzew. Duże ilości śniegu przymarzły do koron, obciążając gałęzie.

Old Tjikko (Stary Tjikko) został odkryty w 2008 roku przez parę naukowców z Uniwersytetu w Umea, którzy drzewo nazwali imieniem swojego psa. Wiek świerku, a dokładnie jego korzeń, został oszacowany na podstawie badania radiowęglowego.

Roślina jest genetem, czyli powstała z jednego zalążka, generując przez tysiące lat nowe odnogi. Dzisiejszy pień ma zaledwie kilkaset lat. "Old Tjikko wygląda teraz inaczej, ale przetrwa, gdyż to jego system korzeniowy ma prawie 10 tys. lat" - podkreślił Loennebacke. (PAP)

zys/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera