Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.02.2023 aktualizacja 11.02.2023

Bielsko-Biała/ Wybrano tymczasową siedzibę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wybrano tymczasową siedzibę, w której od nowego roku akademickiego w Bielsku-Białej kształcenie lekarzy rozpocznie Śląski Uniwersytet Medyczny. Będzie nią budynek przy pl. Lutra 8, który służył już celom edukacyjnym – podał w piątek bielski magistrat.

„Pierwszych 75 studentów rozpocznie naukę w budynku przy placu Marcina Lutra 8. Obiekt ten znajduje się w posiadaniu bielskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, która już wyraziła zgodę na wynajem pomieszczeń dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego” – zakomunikował Jacek Kachel z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.

Budynek, który będzie służył przyszłym lekarzom, był wykorzystywany przez inne placówki edukacyjne.

Jak poinformował Jacek Kachel, uczelnia będzie funkcjonowała w tymczasowej siedzibie tylko przez kilka najbliższych lat.

„Władze uniwersytetu przyjęły propozycję prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, aby docelowo zagospodarować na swoje potrzeby kompleks budynków na placu Fabrycznym. Zlokalizowany jest on pomiędzy Zamkiem Sułkowskich a Ratuszem. Znajduje się w dyspozycji gminy i może zostać przekazany na taki cel” – oznajmił Jacek Kachel.

Urzędnik poinformował, że uniwersytet medyczny zaadaptuje kompleks budynków do swoich potrzeb. Planuje też docelowo rozszerzyć działalność w Bielsku-Białej.

„Będzie tam nie tylko wydział lekarski, ale również nowoczesna ogólnodostępna biblioteka, centrum symulacji medycznej, a być może również kierunek lekarsko-stomatologiczny” – wskazał.

Jacek Kachel powiedział, że przeniesienie uczelni na plac Fabryczny pozwoli zwiększyć liczbę studentów na jednym roku z 75 do co najmniej 150.

Decyzja o utworzeniu w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim zapadła 20 stycznia. Wówczas rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański, prezydent Bielska-Biała Jarosław Klimaszewski i starosta bielski Andrzej Płonka podpisali list intencyjny.

Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. W tej chwili na kierunku lekarskim w Zabrzu i Katowicach kształci się około 4,5 tys. studentów. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024