Doświadczenie traumy w dzieciństwie ma związek z większym obywatelskim zaangażowaniem w problemy ochrony środowiska w wieku dorosłym – wynika z badania, które publikuje pismo "Scientific Reports”.
Naukowcy z University of Colorado w Boulder oraz Loyola University w Chicago przeprowadzili badanie w grupie 449 dorosłych Amerykanów. Oceniano dwa rodzaje ich zaangażowania w problemy ochrony środowiska.
Z jednej strony sprawdzano, ile godzin w miesiącu dana osoba angażuje się w problemy ochrony środowiska na poziomie obywatelskim (publicznym, społecznym), jak na przykład pisanie do decydentów listów dotyczących ochrony środowiska, bądź poświęcanie swojego czasu czy pieniędzy na działanie organizacji, która zajmuje się problemami ekologii. Z drugiej strony oceniano zaangażowanie na poziomie prywatnym, w tym wszelkie zachowania mające na celu zmniejszenie wpływu danej osoby, czy gospodarstwa domowego na środowisko, jak selekcja śmieci, krótsze prysznice, rzadsze korzystanie z samochodu.
Badanie potwierdziło, że osoby bardziej zaangażowane prywatnie w problemy ochrony środowiska częściej miały w dzieciństwie kontakt z naturą i częściej podróżowały. Ponadto częściej też przeżyły jakąś traumę, jak na przykład życie w biedzie i doświadczanie głodu, dorastanie w niezbyt bezpiecznych warunkach, utrata rodzica lub rodzeństwa, walka z chorobą, wykorzystanie seksualne, krzywda fizyczna czy nękanie, np. w szkole. Okazało się jednak, że tylko trauma z dzieciństwa miała istotny związek z obywatelskim zaangażowaniem w problemy ochrony środowiska.
„Postanowiliśmy zbadać przyczyny lub motywację, dlaczego niektóre osoby angażują się w ochronę środowiska, a inne nie, i doświadczenie traumy w dzieciństwie okazało się naprawdę istotną przyczyną” – skomentowała główna autorka pracy Urooj Raja z Loyola University w Chicago.
Badacze nie potrafią na razie wyjaśnić, dlaczego traumatyczne przeżycia w młodym wieku zwiększają prawdopodobieństwo obywatelskiego zaangażowania danej osoby w problemy ochrony środowiska. Przypominają jednak, że we wcześniejszych badaniach powiązano traumę z większą empatią, z kolei większą empatię z zachowaniami proekologicznymi.
Jak spekuluje Raja, być może próba ochrony innych ludzi lub innych stworzeń przed skutkami niszczenia przyrody jest mechanizmem radzenia sobie z doświadczeniami z przeszłości. (PAP)
jjj/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.