WAT realizuje projekty PIAST I MILGEOMED

10.09.2021.  PAP/Darek Delmanowicz
10.09.2021. PAP/Darek Delmanowicz

Nad rozmieszczeniem na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych oraz nad technologią, która wykorzysta drony i biosensory do monitorowania zdrowia żołnierzy na polu walki lub osób poszkodowanych w zdarzeniach masowych pracują, w ramach konsorcjów, eksperci rozpoznania obrazowego z WAT.

O rozwijaniu technologii satelitarnych podwójnego zastosowania - na rynku cywilnym i wojskowym - informuje rzecznik uczelni Ewa Jankiewicz.

NIEZALEŻNIE PROWADZONE ROZPOZNANIE Z KOSMOSU

Satelity, które zostaną rozmieszczone na orbicie, umożliwią prowadzenie optoelektronicznego rozpoznania obrazowego. Projekt PIAST realizowany jest w Katedrze Rozpoznania Obrazowego. Centrum Operacji Satelitarnych przygotowuje się do obsługi konstelacji trzech nanosatelitów - pierwszy ma zostać wyniesiony na orbitę pod koniec 2024 roku.

„Satelity zostaną zintegrowane w Polsce, wykonane w polskich technologiach i będą sterowane z terytorium Polski. Opracowane zostaną algorytmy zwiększania rozdzielczości zobrazowania poprzez numeryczne składanie zdjęć ze współdziałających ze sobą satelitów” – wyjaśnia dr inż. Piotr Walczykowski, cytowany w komunikacie kierownik Katedry Rozpoznania Obrazowego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

Symulator satelity radarowego, tzw. flatsat, pozwoli zaplanować misję, przeprowadzić symulację przyjętego scenariusza i zweryfikować poprawność manewrów, które zaplanowali operatorzy. Symulator ten, choć jest tak zwanym modelem inżynierskim, ma fizyczne podzespoły znajdujące się na platformie satelity wynoszonego na orbitę. Te podzespoły to: komputer pokładowy, system zasilania, ładunek radarowy, antena radaru oraz część panelu słonecznego. W skład symulatora wchodzi nie tylko platforma, ale również system zarządzania misją oraz oprogramowanie do planowania i analizy misji.

„Polskie siły zbrojne dążą do osiągnięcia autonomii i niezależności w dostępie do rozpoznawczych danych obrazowych. Zlokalizowanie stacji naziemnej na terenie uczelni będzie kolejnym krokiem przybliżającym [je] do założonego celu” – podkreśla dr inż. Piotr Walczykowski. Jak zapewnia, studenci zaplanują misję obserwacyjną i pozyskają w czasie rzeczywistym prawdziwe zobrazowania z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, które stosowane jest przez duże centra satelitarne na całym świecie.

DANE MEDYCZNE NA POLU WALKI I PODCZAS WYDARZEŃ MASOWYCH

Kompletną technologię pozyskiwania geo- i bio-danych z zastosowaniem bezzałogowych platform latających i biosensorów medycznych opracowują naukowcy w ramach projektu MILGEOMED. Ma on ograniczyć śmiertelność oraz kalectwo żołnierzy na polu walki, a także ułatwić pomoc osobom poszkodowanym w zdarzeniach masowych.

„System umożliwi wstępną, zdalną i szybką ocenę zdarzenia w kontekście geolokalizacji przestrzennej nie tylko na polu walki, ale i wypadku masowego. Będzie służył jednostkom ratunkowym do medycznej oceny poszkodowanych, ich dokładnej lokalizacji oraz dystrybucji zespołów ratunkowych na obszarze zdarzenia” – mówi dr inż. Piotr Walczykowski.

Projekty PIAST i MILGEOMED są realizowane w ramach konsorcjów, a Wojskowa Akademia Techniczna jest ich liderem.

POLSKA KSZTAŁCI WŁASNYCH EKSPERTÓW ROZPOZNANIA OBRAZOWEGO

Katedra Rozpoznania Obrazowego wprowadza technologie satelitarne do programu edukacyjnego. Jak wyjaśnia prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, w ten sposób naukowcy zapewniają wojsku dostęp do aktualnej informacji rozpoznawczej na różnych poziomach. Jednocześnie kształceni są pracownicy dla sektora kosmicznego.

Działalność badawcza Katedry koncentruje się wokół zagadnień związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem zobrazowań. Jest to możliwe dzięki podporządkowanemu Katedrze Laboratorium Rozpoznania Obrazowego. Jest ono wyposażone w kamery do rejestracji zobrazowań barwnych, wielospektralnych i hiperspektralnych, jak też platformy i kompletne systemy bezzałogowych statków powietrznych o konstrukcji płatowców i wielowirnikowców. Dopełnieniem tych systemów są stanowiska komputerowe wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, pozwalające na zaawansowane przetwarzanie zobrazowań.

Obok planowania misji satelitarnych katedra rozwija misje bezzałogowe i fotolotnicze. Misje te wspierają zarządzanie kryzysowe szybką informacją rozpoznawczą. Służą temu m.in. systemy FlyEye, Tiguar oraz kamera fotogrametryczna FaceOne.

Katedra Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT powstała 1 czerwca 2021 r. na bazie Zakładu Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego. Kontynuuje ona tradycje zapoczątkowane przez Zakład Fotogrametrii i Fotointerpretacji utworzony w 1969 r. Katedrze podporządkowane są Centrum Operacji Satelitarnych i Laboratorium Rozpoznania Obrazowego.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera