Trzy lub więcej wstrząśnień mózgu pogarsza jego funkcjonowanie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mózg osoby, która doświadczyła trzech (lub więcej) wstrząśnień mózgu, może gorzej funkcjonować w późniejszym życiu – informuje „Journal of Neurotrauma”.

Badania (DOI:10.1089/neu.2022.0360) prowadzone przez zespoły z University of Oxford i University of Exeter dotyczyły ponad 15 000 uczestników internetowego badania PROTECT. Osoby te miały od 50 do 90 lat i mieszkały w Wielkiej Brytanii. Badani zgłaszali nasilenie i częstotliwość wstrząsów mózgu, których doświadczyli przez całe życie, jak również przeprowadzali coroczne, komputerowe testy funkcjonowania mózgu.

Badanie (największe w swoim rodzaju) wykazało, że tylko jeden wstrząs mózgu o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego lub urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) może mieć długoterminowy wpływ na funkcje mózgu, w tym na pamięć.

Osoby, które zgłosiły trzy lub więcej wstrząsów mózgu, miały znacznie gorsze funkcje poznawcze, które sukcesywnie pogarszały się z każdym kolejnym wstrząsem mózgu. Szczególnie dotyczyło to uwagi i wykonywania złożonych zadań.

Jak podkreślają autorzy, osoby, które doznały wstrząsu mózgu, powinny zostać ostrzeżone przed niebezpieczeństwami związanymi z kontynuowaniem uprawiania sportu lub pracy wysokiego ryzyka.

Główny badacz, dr Vanessa Raymont z Oxfordu powiedziała: „Wiemy, że urazy głowy są głównym czynnikiem ryzyka demencji, a to badanie na dużą skalę daje jak dotąd najwięcej szczegółów – im więcej razy uszkodzisz twój mózg za życia, tym gorsza może być funkcja twojego mózgu wraz z wiekiem”.

„Nasze badania wskazują, że osoby, które doświadczyły trzech lub więcej nawet łagodnych epizodów wstrząsu mózgu, powinny otrzymać poradę, czy kontynuować działania wysokiego ryzyka. Powinniśmy również zachęcać organizacje działające w obszarach, w których istnieje większe prawdopodobieństwo uderzenia głową, do rozważenia, w jaki sposób mogą chronić swoich sportowców lub pracowników”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera