Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
04.02.2023 aktualizacja 04.02.2023

Trzy lub więcej wstrząśnień mózgu pogarsza jego funkcjonowanie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Mózg osoby, która doświadczyła trzech (lub więcej) wstrząśnień mózgu, może gorzej funkcjonować w późniejszym życiu – informuje „Journal of Neurotrauma”.

Badania (DOI:10.1089/neu.2022.0360) prowadzone przez zespoły z University of Oxford i University of Exeter dotyczyły ponad 15 000 uczestników internetowego badania PROTECT. Osoby te miały od 50 do 90 lat i mieszkały w Wielkiej Brytanii. Badani zgłaszali nasilenie i częstotliwość wstrząsów mózgu, których doświadczyli przez całe życie, jak również przeprowadzali coroczne, komputerowe testy funkcjonowania mózgu.

Badanie (największe w swoim rodzaju) wykazało, że tylko jeden wstrząs mózgu o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego lub urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) może mieć długoterminowy wpływ na funkcje mózgu, w tym na pamięć.

Osoby, które zgłosiły trzy lub więcej wstrząsów mózgu, miały znacznie gorsze funkcje poznawcze, które sukcesywnie pogarszały się z każdym kolejnym wstrząsem mózgu. Szczególnie dotyczyło to uwagi i wykonywania złożonych zadań.

Jak podkreślają autorzy, osoby, które doznały wstrząsu mózgu, powinny zostać ostrzeżone przed niebezpieczeństwami związanymi z kontynuowaniem uprawiania sportu lub pracy wysokiego ryzyka.

Główny badacz, dr Vanessa Raymont z Oxfordu powiedziała: „Wiemy, że urazy głowy są głównym czynnikiem ryzyka demencji, a to badanie na dużą skalę daje jak dotąd najwięcej szczegółów – im więcej razy uszkodzisz twój mózg za życia, tym gorsza może być funkcja twojego mózgu wraz z wiekiem”.

„Nasze badania wskazują, że osoby, które doświadczyły trzech lub więcej nawet łagodnych epizodów wstrząsu mózgu, powinny otrzymać poradę, czy kontynuować działania wysokiego ryzyka. Powinniśmy również zachęcać organizacje działające w obszarach, w których istnieje większe prawdopodobieństwo uderzenia głową, do rozważenia, w jaki sposób mogą chronić swoich sportowców lub pracowników”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024