Uczelnie i instytucje

Nowoczesny tomograf komputerowy trafił do Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW

fot. Stanisław Klucznik UKSW
fot. Stanisław Klucznik UKSW

Nowoczesny tomograf komputerowy, który prześwietla elementy wykonane z dowolnego materiału i jednocześnie pozwala na precyzyjną, trójwymiarową wizualizację ich wewnętrznej struktury, trafił do Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW w Dziekanowie Leśnym.

"Nasz tomograf ma szerokie spektrum zastosowań. Może być również pomocny w badaniu elementów kostnych i implantów np. stawów biodrowych. Jeśli ulegną przedwczesnemu zużyciu, dzięki badaniu tomograficznemu dowiemy się, dlaczego tak się stało. Możemy również dowiedzieć się, co kryje się we wnętrzu cennych znalezisk archeologicznych, których nie chcemy ani naruszyć, ani, tym bardziej, uszkodzić" – powiedział cytowany w komunikacie UKSW specjalista ds. technicznych MCB Michał Ziętala.

W komunikacie podano, że dzięki tomografowi możliwa jest również wizualizacja kształtów i wymiarów obiektu, ale też wykrycie mikropęknięć, zanieczyszczeń, porowatości materiału, z którego wykonany jest badany element. Umożliwia on nie tylko wykrycie wad, ale również ich charakteru i miejsca występowania w np. turbinach silników i w elementach urządzeń elektronicznych, bez rozkładania ich na elementy składowe. Pozwala też – jak dodano – na wejrzenie w struktury komórkowe – porowate, ażurowe, o budowie plastra miodu.

Dzięki nowej aparaturze prowadzone będą również badania nad właściwościami metali w ekstremalnych warunkach.

"Naszym celem jest opracowanie nowatorskiego składu chemicznego stopów miedzi i srebra, tytanu i renu – możliwość zbadania ich za pomocą tomografu jest przy tym niezbędna. Pierwsze testy, z racji ich doskonałych właściwości mechanicznych w wysokich temperaturach, wydają się obiecujące. Stopy mogłyby zostać użyte między innymi w lotnictwie, przemyśle rafineryjnym i chemicznym" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor MCB ks. dr inż. Marek Muzyk.

Tomograf XTH 225ST2X firmy Nikon, który trafił do MCB, waży ponad 4 tony. Maksymalna powierzchnia skanowania wynosi 43 na 43 cm. Masa analizowanego elementu nie może przekraczać 50 kg.

Celem Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW, otwartego niedawno w Dziekanowie Leśnym, jest tworzenie nowych technologii, które znajdą zastosowanie w gospodarce i ochronie środowiska.

Nauka w Polsce

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera