Studenci Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2022

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) zdobyli złoty medal w konkursie University Physics Competition 2022. W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 11 z FUW - poinformował Wydział Fizyki UW.

Oprócz złota studenci FUW zdobyli także 5 srebrnych oraz 2 brązowe medale.

University Physics Competition to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata. W czasie rozgrywek drużyny przygotowują pracę naukową na jeden z dwóch zadanych tematów. Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają zaledwie 48 godzin.

Zawody rozegrano w dniach od 4 do 6 listopada 2022 r., a ich wyniki ogłoszono 17 stycznia 2023 r.

"W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 11 z Wydziału Fizyki UW. Oprócz złota nasi studenci zdobyli także 5 srebrnych oraz 2 brązowe medale" - poinformował FUW.

Jak podano w komunikacie, pierwszy z tegorocznych problemów, z jakim zmierzyli się uczestnicy zawodów – „Deflecting an Asteroid” – dotyczył nadlatującej w kierunku Ziemi asteroidy. Drużyny musiały obliczyć, w jakim momencie statek kosmiczny, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej musiałby wejść w kolizję z asteroidą, aby powstrzymać jej katastrofalne zderzenie z naszą planetą. Właśnie za rozwiązanie tego problemu zespół studentów z Wydziału Fizyki UW - Jan Dobrakowski, Wojciech Śmiałek, Ignacy Stachura - zdobył złoty medal.

Drugi z problemów w tegorocznym konkursie – „FIFA Penalty Kicks” – dotyczył rzutów karnych wykonywanych w zawodach piłki nożnej. Uczestnicy mieli obliczyć m.in., z jaką początkową prędkością i pod jakim kątem strzelec powinien skierować piłkę w górny róg bramki, aby mieć największe szanse na udany strzał.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego już siódmy rok z rzędu biorą udział w konkursie UPC. "Dobrym duchem konkursu, koordynującym związane z nim działania na Uniwersytecie Warszawskim, jest Paweł Sidorczak, student ostatniego roku studiów drugiego stopnia na kierunku fizyka, który od czterech lat zajmuje się organizacją konkursu na UW" - wskazano w komunikacie.

Przygotowanie i udział w konkursie studentów Uniwersytetu Warszawskiego finansowane było przez Wydział Fizyki UW.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Elektrodepozycja filmu nanocząstek PtNi przy użyciu techniki in-situ w komórce przepływowej w transmisyjnym mikroskopie elektronowym podczas cyklicznej woltametrii. Wiązka elektronów (tu oznaczona na zielono) oświetla elektrodę (oznaczoną na pomarańczowo), zanurzoną w roztworze soli platyny i niklu, umożliwiając obrazowanie wzrostu nanocząstek PtNi (kolor szary) na elektrodzie. Grubość filmu wzrasta z każdym cyklem i po czwartym cyklu zaobserwowano wzrost rozgałęzionych i porowatych struktur. Projekt okładki/ilustracji: Weronika Wojtowicz, tło z wodą pobrane z https://pl.freepik.com

    Narodziny nanostruktury na filmie. Ujawniono sekrety elektrodepozycji

  • Fizyk, profesor nadzwyczajny naukowy Konrad Banaszek (amb) PAP/Marcin Obara

    Fizyk: gra o technologie kwantowe już się toczy. Wykorzystamy szansę, czy ją stracimy?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera