USA/ Media: najbardziej zakaźny wariant koronawirusa, XBB.1.5, może napędzić nową falę Covid-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowy wariant koronawirusa, XBB.1.5, szybko staje się dominującym szczepem w USA; odpowiada już za ponad 70 proc. przypadków Covid-19 w północno-wschodniej części kraju - podał dziennik "Washington Post".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała XBB.1.5 za "najbardziej zakaźny" wariantu Omikronu. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób szacują, że zakażenie nim wzrosło z zaledwie 2 proc. przypadków na początku grudnia do ponad 27 proc. w pierwszym tygodniu stycznia.

Powołując się na swoje źródła „Washington Post” wyjaśnia, że silna mieszanka mutacji, ułatwia szerokie rozprzestrzenianie się wirusa. Obejmuje to też osoby, które były wcześniej zaszczepione lub zakażone.

"XBB nie ewoluował, ponieważ ludzie byli szczepieni. Bądźmy szczerzy, ewoluował dlatego, że ludzie byli zarażeni wieloma wirusami w tym samym czasie" – ocenił Vaughn Cooper, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Pittsburghu.

W opinii wirusologów XBB.1.5 nie wydaje się skuteczniej unikać przeciwciał niż jego poprzednicy. Szybciej się jednak replikuje. Władze apelują o przyjmowanie szczepionki przeciwko subwariantom Omikronu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera