Uczelnie i instytucje

Opole/ Naukowiec z Brunei wesprze badania na opolskiej uczelni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Politechnice Opolskiej rozpocznie badania prof. Wahyu Caesarendra z Brunei. Jak powiedziała PAP Anna Kułynycz, rzecznik uczelni, naukowiec będzie zajmował się zastosowaniem sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych.

Profesor Wahyu Caesarendra, który w 2023 roku rozpocznie pracę na Politechnice Opolskiej, w 2020 roku został nominowany do nagrody Research Excellence Award za osiągnięcia w obszarze wczesnej kariery naukowej. Do Polski trafił dzięki programowi im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Głównym zakresem badań naukowca będą możliwości zastosowanie sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

"Obecnie monitorowanie jakości powierzchni odbywa się za pomocą konwencjonalnych, czyli ręcznych pomiarów. W produkcji wielkoseryjnej pomiar ręczny może prowadzić do niespójności między operatorami i skutkować różnicami w pomiarach jakości produktu. W niektórych przypadkach, w celu dokonania pomiaru, element musi zostać zdemontowany z oprzyrządowania. Gdy jakość powierzchni elementu nie spełnia kryteriów wymaganych w dalszym procesie produkcyjnym, np. w procesie montażu, należy go ponownie zamontować do uchwytu i wykonać powtarzalny proces, aż do osiągnięcia określonego wymiaru. Do tej pory w pełni nie przedstawiono oraz nie zaadaptowano sztucznej inteligencji do monitorowania jakości wyrobu oraz parametrów procesu wytwarzania w czasie rzeczywistym" - tłumaczy prof. Wahyu Caesarendra.

Z pozyskania nowego specjalisty są zadowolone władze uczelni. Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk w wypowiedzi dla PAP podkreślał praktyczne aspekty pracy zagranicznych naukowców dla polskiej gospodarki.

"Umiędzynarodowienie uczelni ma także wpływ na inne, kluczowe dla Politechniki Opolskiej obszary. To między innymi wspieranie przemysłu i nowoczesnych technologii. Bardzo się cieszymy, że naukowcy o tak bogatym dorobku wybierają naszą uczelnię na miejsce prowadzenia badań i dalszego rozwoju swoich karier naukowych, że to właśnie tutaj, na Politechnice Opolskiej chcą się rozwijać. Dla nas to także sygnał, że rozpoznawalność politechniki rośnie na arenie międzynarodowej - podkreśla prof. Królczyk.

W ramach programu im. Stanisława Ulama uczelnie oraz instytuty naukowe mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty. Pobyt zagranicznego naukowca na polskiej uczelni trwa od 6 do 24 miesięcy. W ramach programu naukowiec co miesiąc otrzymuje stypendium, uczelnia nie ponosi wydatków związanych z jego zatrudnieniem. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera