Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
05.01.2023 aktualizacja 05.01.2023

Gdańsk/ Politechnika Gdańska otrzymała z resortu nauki czeki na blisko 76,5 mln zł

 05.01.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L), rektor prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde (2P) i wojewoda pomorski Dariusz Drelich (P) podczas wizyty na Politechnice Gdańskiej, 5 bm. Minister Czarnek, w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego, przekazał szczegóły dotyczące udzielenia dodatkowego dofinansowania dla uczelni w zakresie rozwoju infrastrukturalnego. PAP/Jan Dzban 05.01.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L), rektor prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde (2P) i wojewoda pomorski Dariusz Drelich (P) podczas wizyty na Politechnice Gdańskiej, 5 bm. Minister Czarnek, w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego, przekazał szczegóły dotyczące udzielenia dodatkowego dofinansowania dla uczelni w zakresie rozwoju infrastrukturalnego. PAP/Jan Dzban

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał rektorowi Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofowi Wilde dwa czeki na blisko 76,5 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na rozwój infrastrukturalny uczelni.

W czwartkowym spotkaniu w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde i rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski.

Minister Przemysław Czarnek na początku pogratulował władzom i naukowcom z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego znakomitych wyników ewaluacyjnych.

"Ostatecznie po wszystkich procedurach, wszystkie dyscypliny na Uniwersytecie Gdańskim zachowały bądź zyskały uprawnienia, które są konieczne dla ich rozwoju. Wiele dyscyplin na Politechnice Gdańskiej awansowało w ostatecznym rozrachunku. W dwóch przypadkach na najwyższą kategorię A +, za co też bardzo serdecznie gratuluję" – mówił.

Szef resortu edukacji przekazał na ręce rektora Politechniki Gdańskiej dwa czeki. Jeden na 70 mln zł i drugi na 6,405 mln zł.

"Pierwszą z dwóch głównych inwestycji Politechniki Gdańskiej jest Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności. Politechnika Gdańska wygrała offset na doposażenie helikopterów dla Marynarki Wojennej i w tym obiekcie będą realizowane prace i badawcze i wdrożeniowe na rzecz doposażenia tych helikopterów. Drugi obiekt, który jest zaraz obok, to obiekt dedykowany studentom, głównie studiów inżynierskich. To będzie przede wszystkim dydaktyczny obiekt, w którym będą realizowane zajęcia w formule +active learning+, czyli aktywnego uczenia z matematyki, fizyki, chemii i podstawowych przedmiotów. Będą tam też laboratoria dla studentów pragnących włączyć się w działalność naukową" – powiedział rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

Minister Przemysław Czarnek dodał, że w planach jest też przyznanie środków finansowych na cyfryzację bibliotek w ramach Związku Uczelni Farenheita (w skład związku wchodzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański – PAP) i na rozwój nauk dla morza.

"Ogromnie zależy nam na tym, ażeby powstały kierunki zamawiania na rzecz gospodarki morskiej i dlatego również czekam na wniosek wszystkich ośmiu uczelni, które wzdłuż naszego wybrzeża tymi kierunkami się zajmują. Te środki finansowe rozłożone na trzy lata na pewno w budżecie państwa się znajdą, bo niezwykle ważne jest, by rozwijać te kierunki, które są absolutnie kluczowe dla rozwoju gospodarki morskiej" – podkreślił. 

PAP - Nauka w Polsce, Dariusz Sokolnik

dsok/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024