Czechy zakończyły współpracę ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej pod Moskwą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czechy z końcem 2022 roku zakończyły współpracę ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej pod Moskwą - podało Radio Praha. Procedurę zakończenia współpracy Czechy, podobnie jak Polska, wszczęły po inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Wiadomość o końcu współpracy z Instytutem w Dubnej Radio Praha, nadające dla zagranicy, podało w serwisie rosyjskojęzycznym w sobotę. Z końcem 2022 roku Czechy przestały być państwem członkowskim instytutu w Dubnej. Proces rezygnacji ze współpracy rozpoczął się jeszcze w kwietniu 2022 roku, a głównym powodem decyzji była agresja zbrojna Rosji wobec Ukrainy - przypomniało Radio Praha.

"Zdaniem ministerstwa edukacji Czech korzyści ze współpracy ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w ostatnich latach były niepodważalne" - głosi oświadczenie resortu, cytowane przez rozgłośnię. Ministerstwo uznało przy tym, że utrzymanie członkostwa Czech w tej organizacji badawczej może być interpretowane przez Rosję jako "ignorowanie faktu, iż Federacja Rosyjska dopuszcza się bezprecedensowego naruszania międzynarodowego porządku prawnego i praw człowieka" - dodano w komunikacie.

Polska, która była wśród 12 państw założycielskich (ZIBJ) w 1956 roku, wypowiedziała w 2022 roku umowę dotyczącą tej placówki. (PAP)

awl/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera