W roku swojego patrona Centrum Nauki Kopernik planuje wiele nowości

Warszawa, 24.11.2022. Wystawa "Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia" w CNK (mm/doro) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 24.11.2022. Wystawa "Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia" w CNK (mm/doro) PAP/Mateusz Marek

„Rewolucja Kopernika” wśród premierowych pokazów Planetarium, otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego i nowa wystawa związana z medycyną przyszłości i projektowaniem człowieka - to część planów Centrum Nauki Kopernik na 2023 r. W roku patrona każdy Kopernik wchodzi bezpłatnie.

Jak przypomniała rzeczniczka prasowa CNK Katarzyna Nowicka, w 2022 r. Centrum odwiedziło ponad 1,2 miliona osób. Z okazji 550. rocznicy urodzin patrona przygotowano wiele wydarzeń i nowości dla zwiedzajacych. W 2023 r. osoby noszące nazwisko Kopernik będą zwolnione z opłaty za wystawy i pokazy.

Dziewięć premier w Planetarium

W marcu w repertuarze Planetarium znajdzie się "Rewolucja Kopernika" - nowy pokaz przygotowany z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin astronoma. Na rok 2023 zaplanowano dziewięć premierowych pokazów. Już w styczniu CNK zaprasza na osadzony w dystopijnej przyszłości „Cybershow 2517”, pełen laserów i muzyki z syntezatorów. W kwietniu na ekran trafi film "Jesteśmy Strażnikami", opowiadający o bioróżnorodności i możliwościach satelitarnych obserwacji żywych organizmów.

Trzy nowe pokazy dla najmłodszych pojawią się w czerwcu - zapowiada rzecznik CNK. Będzie kosmiczna wycieczka z dzielnym chomikiem, nauka rozpoznawania pór roku oraz kontynuacja popularnego filmu "Polaris". Tym razem jego bohaterowie spróbują ustalić, czym są spadające gwiazdy. We wrześniu widzowie podążą drogą sondy Voyager, a w październiku przeniosą się w przyszłość, w której rządzą... koty! I wraz z nimi wybiorą się na Księżyc. Ostatnia premiera przyszłego roku nastąpi w grudniu. "Explore" to historia poznawania praw rządzących ruchem planet.

Wieczorami i na Pikniku

Patron CNK będzie bohaterem dwóch wieczorów dla dorosłych. CNK zaprasza 26 stycznia na "Orbitę Kopernika", gdzie będzie mowa o niekonwencjonalnym, kreatywnym myśleniu oraz patrzeniu w gwiazdy.

Odkryciu Mikołaja Kopernika i innym rewolucjom naukowym będzie się można przyjrzeć 27 maja podczas 26. Pikniku Naukowego. "Będziemy eksperymentować, konstruować, oglądać pokazy i rozmawiać z naukowcami. Poznamy przełomowe wynalazki i sprawdzimy, jak wyglądałby świat bez nich. Przeanalizujemy wpływ jednych rewolucji na kolejne, zbadamy zachodzące między nimi zależności i ich wpływ na realizacje wielkich marzeń ludzkości" - wylicza Nowicka w informacji prasowej.

Nowe pracownie i wystawy

W nowym budynku, który powstał tuż obok Kopernika, mieści się Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. To miejsce prac badawczo-rozwojowych CNK. Tutaj powstają nowe wystawy, eksponaty, scenariusze zajęć edukacyjnych, interdyscyplinarne projekty, wydarzenia.

"Lubimy dzielić się tym, co tworzymy. Spacerując po Powiślu można będzie wejść do showroomu i zobaczyć, nad czym ostatnio pracowaliśmy. Tuż obok powstaje FabLab – miejsce dla tych, którzy chcą majsterkować, naprawiać, odnawiać, recyklingować i realizować własne pomysły konstruktorskie. Twórcom cyfrowym udostępnimy studio nagrań audio-video, a wszystkich zaprosimy do kawiarni z widokiem na Wisłę. Pracownia będzie otwarta wiosną" - zapowiada rzczniczka.

W czerwcu otwarta zostanie ostatnia część wystawy "Przyszłość jest dziś" pt. "Człowiek 2.0", związana z medycyną przyszłości, projektowaniem człowieka i cyborgizacją. Wystawa może inspirować do poszukiwania granic między naprawianiem a ulepszaniem ludzkich organizmów. Podobny temat towarzyszyć będzie październikowemu Festiwalowi Przemiany.

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sześć filmów DOCS+SCIENCE na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • Fot. materiały prasowe

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera