Przyjmowanie metforminy może chronić stawy diabetyków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Stosowanie podawnej w leczeniu cukrzycy metforminy wydaje się mieć związek z niższym ryzykiem wymiany stawu u diabetyków – informuje "Canadian Medical Association Journal".

Choroba zwyrodnieniowa stawów to często występujące przewlekłe schorzenie. Zwykle powoduje ból stawów, a ich uszkodzenia mogą być na tyle poważne, że potrzebna jest wymiana stawu kolanowego i biodrowego.

Według szacunków ekspertów, w samych USA liczba operacji całkowitej wymiany stawu kolanowego (TKR) i całkowitej wymiany stawu biodrowego (THR) do 2030 r. osiągnie 572 000 rocznie. Jak dotąd nie są znane żadne leki zapobiegające chorobie zwyrodnieniowej stawów czy też odwracające powstałe zmiany.

Zespół naukowców z Chin, Tajwanu i Australii miał na celu ustalenie, czy stosowanie metforminy wiązało się z niższym ryzykiem TKR lub THR, ponieważ dotychczasowe dowody były rzadkie i niejednoznaczne. Przeanalizowali dane 69 706 osób z Tajwanu, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w latach 2000-2012 i porównali ryzyko TKR i / lub THR między osobami przyjmującymi metforminę i tymi, którzy nie przyjmowali metforminy. Średni wiek uczestników wynosił 63 lata, a połowę stanowiły kobiety. Około 90 proc. wszystkich protez było wszczepianych w związku z chorobą zwyrodnieniową stawów.

"Odkryliśmy, że stosowanie metforminy u pacjentów z cukrzycą typu 2 wiązało się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem wymiany stawu, co sugeruje potencjalne działanie terapeutyczne metforminy u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów" – pisze jeden ze współautorów, prof. Changhai Ding z Centrum Badań Klinicznych Szpitala Zhujiang, Southern Medical University w Guangzhou (Chiny).

Autorzy badania i publikacji (doi.org/10.1503/cmaj.220952) wzywają do przeprowadzenia randomizowanych badań kontrolowanych w celu ustalenia, czy stosowanie metforminy jest skuteczne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera