Powszechnie dostępne leki przeciwwirusowe chronią dzieci przed HIV

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przeciwwirusowe środki niemal całkowicie eliminują ryzyko zakażenia dziecka HIV przez zainfekowaną matkę - wykazało badanie naukowców ze szwedzkiego Instytutu Karolinska.

Jak szacuje działająca przy Organizacji Narodów Zjednoczonych organizacja UNAIDS, np. w Tanzanii, mimo powszechnego użycia przeciwwirusowych leków, aż 11 proc. dzieci matek zakażonych HIV także zostaje zainfekowanych.

Do zakażenia może dochodzić w okresie płodowym, podczas porodu albo karmienia.

Jednak, jak twierdzą naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska, realna skala zakażeń dzieci jest dużo niższa. Badacze odkryli bowiem, że stosowane powszechnie środki niemal eliminują zagrożenie zainfekowaniem dziecka.

W kilku ośrodkach opieki zdrowotnej w dręczonej przez AIDS Tanzanii, badacze przeanalizowali dane na temat 13 tys. zakażonych matek, które przyjmowały odpowiednie leki.

Ochotniczki były obserwowane przez 18 miesięcy od porodu. W tym czasie większość z nich zaprzestała już karmienia piersią. Zakażeniu uległo zaledwie 159 dzieci.

Ryzyko było przy tym dwukrotnie wyższe, jeśli kobieta zaczęła korzystać z leczenia w późnym etapie ciąży lub gdy miała zaawansowaną infekcję HIV.

Przy leczeniu wprowadzonym przed zajściem w ciążę ryzyko spadało do 0,9 proc.

„Przekazanie przez matkę HIV dziecku, w zasadzie można całkowicie zatrzymać dzięki nowoczesnym przeciwwirusowym lekom. Jednak, dotąd nie pokazano tego w Afrykańskich krajach o niskich dochodach, z wysokim odsetkiem zakażonych osób” - mówi dr Goodluck Willey Lyatuu, główny autor pracy opublikowanej na łamach „Lancet HIV”.

WHO za cel postawiła sobie wyeliminowanie zakażeń dzieci przez matki i w 2012 roku wprowadziła nowe zalecenia, aby wszystkie ciężarne kobiety z HIV przez resztę życia poddawały się terapii.

Zaowocowało to gwałtownym spadkiem zakażeń wśród dzieci, nawet w ubogich krajach.

„Mimo to, nadal ważna jest wczesna diagnoza i zoptymalizowana, specjalistyczna opieka nad młodymi matkami” - podkreśla prof. Anna Mia Ekström, także z Instytutu Karolinska.

Badanie miało swoje ograniczenia typowe dla prac prowadzonych w ubogich krajach - niekompletne dane czy przerywana obserwacja.

„To jednak jeden z największych, przeprowadzonych w Afryce projektów dotyczących ryzyka transmisji HIV z matki na dziecko, w którym dzieci były obserwowane do końca okresu karmienia piersią” - zwraca uwagę prof. Ekström.

Więcej informacji:https://www.thelancet.com/journals/lanhiv/article/PIIS2352-3018(22)00289-2/fulltext (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera