Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
13.12.2022 aktualizacja 13.12.2022

Łódź/ Prof. Andrzej Bartoszewicz na czele łódzkiego oddziału Polskiej Akademii Nauk

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Prof. Andrzej Bartoszewicz z Politechniki Łódzkiej (PŁ) został wybrany prezesem łódzkiego oddziału Polskiej Akademii Nauk (PAN) na kadencję 2023-2026. Jak przyznał, najważniejszym zadaniem stojącym obecnie przed polskimi naukowcami jest przywrócenie nauce właściwej rangi społecznej.

O wyborze przedstawiciela PŁ na szefa oddziału PAN w Łodzi poinformowała w poniedziałek rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Prof. Bartoszewicz do tej w łódzkim PAN pełnił funkcję wiceprezesa. Na stanowisku prezesa zastąpi prof. Aleksandra Welfe z Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Bartoszewicz jest specjalistą w zakresie teorii sterowania, dyrektorem Instytutu Automatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. Należy do wąskiego grona 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Jest członkiem korespondentem PAN od 2016 r.

"Najważniejszym obecnie zadaniem stojącym przed wszystkimi polskimi badaczami, zarówno tymi którzy pracują na uczelniach, jak i w jednostkach Polskiej Akademii Nauk jest przywrócenie nauce właściwej rangi społecznej. Powinniśmy mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji gospodarczych i administracyjnych. Musimy też zadbać o lepsze postrzeganie naszej pracy, bo bez większego zaufania do wyników rzetelnych badań naukowych szanse na rozwój cywilizacyjny są bardzo nikłe" – podkreślił prezes-elekt.

PAN tworzą instytuty naukowe oraz Korporacja wybitnych uczonych, którzy mają istotny wpływ na rozwój badań w Polsce. Członkowie Korporacji wybierani są nie tylko spośród pracowników PAN, ale są wśród nich także najlepsi profesorowie polskich uczelni. Jak wskazała rzeczniczka PŁ, z tej uczelni w elitarnym gronie członków rzeczywistych PAN jest dwóch naukowców z Wydziału Mechanicznego – prof. Jan Awrejcewicz i prof. Tomasz Kapitaniak, który został wybrany na dziekana Wydziału Nauk Technicznych PAN w kadencji 2023-2026. 

PAP - Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023