Prof. Leszek Kaczmarek dołączył do Rady Naukowej w Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk dołączył do grona Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) – przekazała w środę ERC.

W środę Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) poinformowała o powołaniu nowych członków Rady Naukowej. Ich czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2023 r.

W tym gronie znalazł się polski naukowiec prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Jest biologiem molekularnym, profesor nauk biologicznych, członkiem rzeczywistym PAN. Od 1986 r. jego główne zainteresowania naukowe dotyczą funkcjonowania komórek nerwowych mózgu.

Kaczmarek był laureatem Nagrody FNP w 2000 r. w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za prace poświęcone wpływowi różnych bodźców na ekspresję genów w wybranych strukturach mózgu ssaków. To najwyższe wyróżnienie w polskiej nauce.

Nie jest to pierwszy Polak w tym gremium. Aktualnie jej członkiem jest prof. Andrzej Jajszczyk, którego kadencja kończy się 31 grudnia 2022 r. Wcześniej członkami rady byli prof. Tomasz Dietl i prof. Michał Kleiber – przekazał PAP Marcin Mońko z działu prasowego ERC.

Mońko sprecyzował, że członkowie rady – których jest 22 – nie są wybierani według kryterium narodowego i nie są przedstawicielami państw członkowskich.

"Komisja ich nominuje na podstawie kandydatur przedstawionych przez niezależny komitet identyfikacyjny, którym teraz kieruje przewodniczący rady Fundacji Noblowskiej (Carl-Henrik Heldin – przyp. PAP)" – podkreślił Mońko.

Oprócz prof. Kaczmarka nominowano również: prof. Harriet Bulkeley z Durham University (Wielka Brytania), prof. Thomasa Henzingera z Institute of Science and Technology Austria, prof. Luke'a O'Neilla z Trinity College w Dublinie (Irlandia)i prof. Björna Otterstena z University of Luxembourg.

"Rada Naukowa ERC składa się z wybitnych europejskich naukowców i uczonych, którzy nadzorują wiodącą europejską organizację finansującą pionierskie badania naukowe w Europie. Wystarczy wskazać jeden niedawny przykład jej sukcesu – trzech tegorocznych laureatów Nagrody Nobla otrzymało znaczne środki na swoje badania od ERC" – powiedziała cytowana w komunikacie ERC komisarz UE ds. innowacji i badań Mariya Gabriel.

ERC jest czołową europejską organizacją finansującą pionierskie badania naukowe. Oferuje 4 główne programy: Starting Grants, Consolidator Grants, Advanced Grants i Synergy Grants. Całkowity budżet ERC na lata 2021-2027 wynosi ponad 16 mld euro w ramach programu Horyzont Europa. Przewodniczącą ERC jest prof. Maria Leptin.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera