Uczelnie i instytucje

Rzeszów/ Uniwersytet Rzeszowski organizuje kurs języka polskiego i cykl szkoleń dla obywateli Ukrainy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mogą wziąć udział w bezpłatnym kursie języka polskiego, który umożliwi swobodną komunikację i w cyklu szkoleń, które pozwolą zrozumieć m.in. funkcjonowanie różnych instytucji w Polsce i przybliżą wiedzę o naszym kraju. Szkolenia organizuje Uniwersytet Rzeszowski.

Rekrutacja chętnych ruszyła w czwartek i potrwa do 15 grudnia.

Jak zaznaczył rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego Marcin Ulita, uczelnia angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy i w działania wspomagające ich adaptację w naszym kraju.

Kolejną inicjatywą jest projekt „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy”. Jest on realizowany w ramach projektu „SZANSA – nowe możliwości dla dorosłych”, współfinansowanego z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Projekt „Umiejętności - Język – Kultura” skierowany jest do dorosłych Ukraińców, którzy korzystają w Polsce z ochrony czasowej w związku z masowym napływem wysiedleńców z Ukrainy.

Dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Małgorzata Kułakowska zaznaczyła, że zaplanowane wsparcie jest skierowane do osób, które zetknęły się z nowymi warunkami życia społecznego po ucieczce przed działaniami wojennymi.

„Osoby te często nie znają języka polskiego oraz realiów życia w Polsce takich, jak funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych, nie orientują się w zasadach poszukiwania pracy i legalnego zatrudnienia, nie mają też podstawowej wiedzy o kulturze polskiej i innych aspektach życia w Polsce” – zwróciła uwagę dr Kułakowska.

Podczas zajęć w ramach projektu uczestnicy będą mogli poprawić umiejętność posługiwania się językiem polskim. Program przewiduje 120 godzin, co – zdaniem organizatorów – pozwali na opanowanie języka w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację.

Dodatkowo przeprowadzone będą szkolenia w zakresie instytucji w Polsce, podstaw poszukiwania i podejmowania legalnej pracy, wiedzy o naszym kraju, aspektów finansowych i dotyczących transportu i komunikacji.

„W ramach projektu nasi uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad prawnych oraz ze wsparcia psychologicznego” – podkreślił rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Celem projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest podniesienie umiejętności podstawowych poprzez podniesienie sprawności językowej uczestników projektu do poziomu umożliwiającego komunikację w języku polskim.

Chętni do zapisania się na zajęcia powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć odpowiednie dokumenty. Bliższe informacje o projekcie można uzyskać na stronie: podyplomowe.ur.edu.pl i w Dziale Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod numerami telefonu: 17-872-12-78 i 17-872-11-14.

Po złożeniu kompletu dokumentów każdy z uczestników przejdzie proces identyfikacji potrzeb edukacyjnych i pozaedukacyjnych, podczas którego określony zostanie jego poziom umiejętności podstawowych. Wyniki diagnozy zadecydują o zakwalifikowaniu do projektu i przyporządkowaniu do odpowiedniej grupy.

PAP - Nauka w Polsce,  Agnieszka Pipała

api/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera