W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania kultu ponad 2500 lat temu.

Ze studium katalońskiego zespołu naukowców wynika, że odnaleziona świątynia była zadedykowana greckiej bogini płodności ziemi i urodzaju Demeter.

Pozostałości budowli wchodziły w skład starożytnego miasta Emporiae, usytuowanego w katalońskiej zatoce Roses, na Costa Brava.

Według koordynujących pracę naukowców z Muzeum Archeologii Katalońskiej (MAC) świątynia znajdowała się pomiędzy obszarem miejskim a portową częścią Emporiae. Wskazali oni, że port był główną osią gospodarki regionu oraz elementem połączenia z innymi obszarami śródziemnomorskimi Półwyspu Iberyjskiego.

W trakcie prac wykopaliskowych na terenie ruin świątyni znaleziono fragmenty terakotowych figurek, a także naczyń ceramicznych. Były one prawdopodobnie używane do sprawowania kultu. Informacje te przekazały mediom władze muzeum MAC podległe rządowi wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Fragmenty figurek i naczyń znaleziono w studni, odkrytej na terenie ruin świątyni.

Hiszpańscy archeolodzy odnotowali, że powstała prawdopodobnie w VI w. p.n.e. świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, co pozwoliło jej funkcjonować co najmniej do III w. p.n.e.

Miasto Emporiae, które na początku funkcjonowało jako osada handlowa posiadało na swoim terenie inną świątynię, zadedykowaną Artemidzie efeskiej. Z pozostałości starożytnej zabudowy ostała się m.in. część zbudowanego przy porcie molo. (PAP)

Marcin Zatyka

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera