UE: Prawie 240 tys. przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mimo stopniowej poprawy jakości powietrza zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, czyli pyłem zawieszonym, spowodowało w 2020 roku w Unii Europejskiej 238 tysięcy przedwczesnych zgonów - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

To nieco więcej niż w 2019 roku, kiedy zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do przedwczesnej śmierci w UE około 231 tysięcy osób. Wzrost ten, przy zasadniczo spadkowej tendencji ostatnich lat, tłumaczy się w szczególności faktem, że Covid-19 najbardziej dotknął osoby z chorobami współistniejącymi związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, takimi jak nowotwory, choroby płuc lub cukrzyca typu 2.

Unijna agencja, która ma swoją siedzibę w stolicy Danii, Kopenhadze, podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza pozostaje największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia Europejczyków, zwłaszcza tych, którzy żyją w miastach.

Zwraca jednak uwagę na fakt, że w latach 2005-2020 liczba przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza spadła o 45 proc. W 2005 roku było ich w krajach UE 431 tysięcy, a na początku lat 90. - aż blisko milion.

Z raportu EEA wynika, że Unia Europejska znajduje się na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza o 55 proc. w 2030 roku w porównaniu z 2005 r. (PAP)

sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera