Kraków/ Prof. Wojciech Nowak z japońskim Orderem Wschodzącego Słońca

28.01.2020. Prof. Wojciech Nowak. PAP/Łukasz Gągulski
28.01.2020. Prof. Wojciech Nowak. PAP/Łukasz Gągulski

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020 prof. Wojciech Nowak odebrał w środę Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą. Wyróżnienie – za aktywne zaangażowanie w rozwój współpracy z uczelniami japońskimi – wręczył ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima.

O przyznaniu orderu prof. Wojciechowi Nowakowi rząd Japonii zdecydował w kwietniu tego roku.

"Podczas kadencji prof. Wojciecha Nowaka wymiana akademicka miedzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Japonią znacznie się rozwinęła, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Zawsze też mogliśmy liczyć na pomoc i współpracę pana rektora podczas wizyt ważnych osób w Krakowie" – powiedział podczas uroczystości w Collegium Novum UJ w Krakowie ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima.

Podkreślił m.in., że Kraków, dzięki UJ, jest jednym z najważniejszych ośrodków nauczania kultury i języka japońskiego w świecie. "Japonia i Polska to dwa kraje kwitnącej przyjaźni" – podsumował ambasador.

Prof. Nowak w swoim wystąpieniu wspominał m.in. początki swojej fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni. Kraj ten zainteresował naukowca w czasach, kiedy był studentem i oglądał filmy Kurosawy. Potem już jako chirurg kontaktował się ze środowiskiem japońskich lekarzy, wymieniając się wiedzą na tematy naukowe. Były rektor podkreślił, że był i jest pod wrażeniem osiągnięć japońskiej nauki, gospodarki. Będąc na japońskich uniwersytetach, zrozumiał, że – jak mówił – "ogromna siła narodu japońskiego połączona z niespotykaną dojrzałością społeczną to podstawa sukcesów".

Podczas rektorskiej kadencji prof. Wojciecha Nowaka UJ podpisał umowy z 16 uniwersytetami w całej Japonii. Szczególnie owocna – jak poinformował UJ – jest współpraca z Kobe University. Dzięki niej na Wydziale Prawa i Administracji UJ utworzono Szkołę Prawa i Kultury Japońskiej. Prof. Nowak występował także w roli gospodarza podczas wizyt ważnych osobistości z Japonii. W reprezentacyjnych wnętrzach Collegium Maius podejmował m.in. ich cesarskie wysokości następcę tronu księcia i księżną Akishino oraz małżonkę premiera Japonii Abe Akie.

Odznaczenie przyznane prof. Nowakowi jest trzecim najważniejszym japońskim orderem, po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu. Ustanowił go w 1875 r. cesarz Mutsuhito. Wyróżnienie mogli otrzymywać wyłącznie mężczyźnie, ale od 2003 r., decyzją cesarza Akihito, order mogą otrzymywać także kobiety. Początkowo Order Wschodzącego Słońca był nadawany za specjalne zasługi wojskowe. Po II wojnie światowej, kiedy konstytucja nie pozwalała tworzyć armii, rola orderu zmieniła się i odtąd jest nadawany, również pośmiertnie, osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii.

Oder ma sześć klas: I klasa – Wielka Wstęga, II klasa – Złota i Srebrna Gwiazda, III klasa – Złote Promienie ze Wstęgą, IV klasa – Złote Promienie z Rozetą, V klasa – Złote i Srebrne Promienie, VI klasa – Srebrne Promienie.

Wśród odznaczonych Polaków są m.in. Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Andrzej Wajda.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera