Na Politechnice Opolskiej rozpoczęła studia grupa studentów z Kirgistanu. To pierwsi w historii politechniki słuchacze z tego kraju – powiedziała PAP rzecznik prasowy uczelni Anna Kułynycz.
Na Politechnice Opolskiej rozpoczęła studia 26-osobowa grupa studentów z Kirgistanu. Zanim pojawili się w salach wykładowych Politechniki Opolskiej musieli zdobyć umiejętność posługiwania się językiem polskim na poziomie B1. Jak wyjaśniają, do Polski ściągnęła ich wizja uzyskania dyplomu europejskiej uczelni i wysoki poziom nauczania.
"Polska to piękny kraj, a Politechnika Opolska prezentuje wysoki poziom nauczania. Ciężko zostawić rodziców, przyjaciół, dom, ale przyjechałam tutaj z koleżanką. Razem raźniej" – wyjaśnia swoją decyzję studentka turystyki Akbota Urkenova.
Na uzyskanie odpowiednich kwalifikacji liczy Joomart Eshmambetov, który na opolskiej uczelni studiuje informatykę w języku angielskim.
"Wiem, że ten przedmiot na Politechnice Opolskiej jest na wysokim poziomie i pozwala zyskać wysokie kompetencje. Nauka polskiego nie była aż tak trudna, jest podobny do języka rosyjskiego, ukraińskiego" – uważa Eshmambetov.
Doktor Bogusław Kubiak z Centrum Językowego PO poinformował, że pierwszy kurs zorganizowano dla uczniów szkół średnich z Kirgistanu i Kazachstanu, wśród których były także osoby narodowości rosyjskiej i ukraińskiej, mieszkające w tych państwach. Drugi kurs był już przygotowany dla przyszłych studentów.
"Wszyscy podjęli studia, kontynuują naukę na poziomie B2. Gdyby nie wojna, to na politechnice mielibyśmy także studentów z Tadżykistanu i z Uzbekistanu" – uważa dr Kubiak.
PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik
masz/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.